Hakkımda

 

Adı/Soyadı                  : Ali Seydi ALPAY

Doğum Tarihi            : 1955

Doğum Yeri               : Malatya

Cinsiyet                      : Erkek

Uyruğu                       : T.c

 

ADRES                     

 

İkamet            : Nispetice Caddesi 6.sokak no:21 daire 5 Sarıyer-İstanbul

EĞİTİM BİLGİLERİ             

 

 

(1979-1980)

 

 Hacettepe Üniversitesi Zonguldak Mühendislik Fakültesi Maden

Mühendisliği Bölümü

 

DENEYİM

 

1980- 2006 ·         Türkiye Taş Kömürü Kurumu

Yer altı ve yer üstünde üretim, nakliyat, iş emniyeti ve havalandırma gibi faaliyet alanlarında mühendis, başmühendis, , teknik uzmanlık ve çeşitli kademelerde yöneticilik görevlerinde bulundu.

2006 – 2014  

·         Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Bünyesinde Çeşitli İşyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı Olarak Çalışmıştır.

 

 

Yaklaşık 3 yıl Trump Towers-Şişli projesinde, ÖNAY Garden Residens Projesi

 

Atatürk ve Sabiha Gökçen havaalanlarında

(Hava Alanlarında Apronda Yapılan Tüm Yer Hizmetlerinden,  Hava alanı terminallerinde yapılan Teknik Bakımlardan, Atölyeden yapılan işlerden, uçak Bakım Hangarlarından, Akar Yakıt İkmal Tesislerinden ve yemek imal edilen  mutfaklardan yapılan tüm işlerden),

 

Arkun barajı ve HES Projesi Limak İNŞ SAN. TİCARET A.Ş, Susurluk RES Projesi Yeniköy,

 

Uludağ(UEDAŞ) ve Çamlıbel(ÇEDAŞ) Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi

 

Limak Şanlı Urfa ve Mardin-Derik Çimento fabrikaları

 

İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitici Belgesi ile İstanbul  ve diğer illerdeki bazı eğitim kurumlarında eğitici olarak çalıştı.

 

 

EĞİTİM VE SERTİFİKALAR, YABANCI DİL

 

Eğitim ve Sertifikalar

  ÇASGEM (Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Eğitim Ve Araştırma Merkezi) İş Güvenliği Uzmanlığı (A Sınıfı),
  İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitici Belgesi,
  Entegre Yönetim Sistemleri (İSO9001, İSO 14001, OHSAS 18001)İç Tetkikçi ve Teknik Nezaretçilik Sertifikaları sahibidir.
  ÇASGEM Eğiticilerin Eğitimine ve Entegre Yönetim Sistemleri Bilgilendirme seminerlerine katılım belgeleri vardır.

 

Yabancı Diller Okuma Yazma Konuşma
İngilizce Temel Temel Temel

 

 

BİLGİSAYAR BİLGİSİ

 

Windows, Microsoft Ofis,  

 

Hakkımda için 264 cevap

 1. Ejder Erbay dedi ki:

  Aliseydi Bey merhabalar. Risk değerlendirme konusunda araştırma yaparken tesadüfen rastladim Sizin sayfanıza. Emekli olmussunuz, öncelikle hayırlı olsun. Diğer çalışmalarınızda da ustun başarılarınızın devamını diliyorum. Web siteniz de güzel olmuş. Eskiden bazı firmaların sayfalarında doyurucu bilgiler bulunurdu, download da edilebilen dosyalar vs. Son iki yıldır sadece başlık ve giriş paragrafı dışında birşey bulunmazken Sizin çok geniş anlatımınızı anlamlı buldum. Bizler hepimiz yerin yüzlerce metre derinliklerinde bir lokma ekmeğimizi, bir yudum suyumuzu paylaşarak, canımızı birbirimize emanet ederek hayatı paylaşmış madencileriz. Sanıyorum özveri ve paylaşımlarınızda bu duyguların da etkisi olsa gerek.
  Herşey gönlünüzce olsun.
  Başarı dileklerimle, selam sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
  Ejder Erbay
  Zonguldak

  • aliseydi dedi ki:

   Ejder Bey Kardeşim,
   Çok teşşekkür ederim.
   Bilgiler paylaştıkça çoğalır düşüncesi ile karınca kararıyla bir şeyler yapamaya çalıştık çalışmaya devam ediyoruz. Faydalı olabilirsek ne mutlu bizlere..
   Hayatınızda başarılarınıza daha çok başarılar eklemenizi temennisi ile selam sevgi ve saygılarımı sunuyorum
   Allaha emanet olunuz.

   • Sitenize bir araştırma yaparken rastladım, emeğinize sağlık…Çok teşekkürler .

   • volkan dedi ki:

    Merhaba Ali bey, C sınıfı İsg uzmanı olup, çok tehlikeli sınıfta A Sınıfı isg uzmanı ile birlikte çalışmaktayız. Ben tam zamanlı olarak çalışıyorum ve isg-katip te çalışma sürem 38 saat gözüküyor. Acaba alt işverenlerimizde ben iş güvenliği uzmanı olarak çalışma yapabilir miyim? A Sınıfı İsg Uzmanı olmadan
    Şimdiden çok teşekkür ederim.

   • aliseydi dedi ki:

    Volkan Bey,
    A sınıfı olmadan alt işverende Siz çalışamazsınız.Ancak Alt işverende A sınfı bir uzmanla beraber görev yapabilirsiniz. kolay gelsin..Selamlar

 2. ramazan yıldırım dedi ki:

  babamda TTK işletmesinden işçi olarak 1997 de emekli oldu.2008 de akçiyer kanserine yakalandı ve amaliyatla tedavi oldu.Peşindende vereme yakalandı 6 ay tedavi gördü ve tedavisi devam ediyor.Babam bu rahatsızlığından dolyı maliyet parası alabilirmi teşekkürler

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Yıldırım,
   TTK da işçiler emekli olurken de sağlık taramasından geçirilirler. Eğer meslekle ilgili bir hastalık varsa ortaya çıkardı. Babanızda böyle bir teşhis olduğunu zannetmiyorum. Kanser hastalığı da kömür ocakları veya kömürle direk ilintili bir meslek hastalığı değildir. Hastanıza Allah şifalar versin, geçmiş olsun. Selamlar.

 3. Yusuf AYDIN dedi ki:

  Merhaba Ali Bey.
  Engelliler ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilir mi?
  Örnek:Ortopedik engelli protez kullanıcısı hangi işlerde çalışır.
  Teşekkürler

  • aliseydi dedi ki:

   merhaba Yusuf Bey,
   Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanların işe girişlerde mutlaka sağlık raporu almaları gerekmektedir.
   Engelliler ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamazlar.
   selamlar.

 4. Ahmet soyan dedi ki:

  Merhaba Ali Bey. Ben Kimya Lisans programından mezunum. İstanbulda yaşıyorum. İş güvenliği uzmanı olabiliyor muyum? C sınıfı sertifikadan başlamak istiyorum. Ama buna başvurma hakkım var mı? Bir de alabilirsem çalışma koşullarım nasıl olur? Bir şirket için kaç gün çalışılıyor? Ve gelirleri ortalama ne kadar oluyor? Yolumu ona göre çizmek istiyorum.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Ahmet Soyan,
   Diplomasında mühendis ibaresi olanlar, teknik öğretmenler, fen ya da fen-edebiyat fakültelerinin fizik ya da kimya lisans mezunları ile meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olanlar İG uzmanı olabilir.
   Çalışma süresi personel sayısı,tehlike sınıfına gire değişir.
   ücreti şu anda almış olduğunuz veye alacağınız ücrette az olmaz.
   iyi çalışmalar.

 5. ali tütüncü dedi ki:

  aliseydi bey meraba.ben yeni mühendisim ve sektör hakkında bilgi edinmek daha dogrusu sizin engin tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum yardımcı olursanız cok sevinirim.saygılarımla

  • aliseydi dedi ki:

   Merhaba Sayın Tütüncü,
   Sanıyorum sektörde kastınız iş sağlığı ve iş güvenliğidir.
   İş sağlığı ve güvenliği geleceği olan(olma zorunluluğu istense de istenmese de olacak) bir sektör. İş güvenliği uzmanlarının görevlerini işyerlerinde tam olarak ifa etmeleri için bazı zorluklar var. Bu zorlukların aşılması için bir dizi düzenlemelerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı çeşitli sıkıntıları ve sorumlulukları var. Bizler bu geçiş döneminde sıkıntılarını çekeceğiz ama sonunda rayına mutlaka oturacaktır.
   Bu sektör geleceği olan bir istihdam alanıdır. Bundan kesinlikle şüpheniz olmasın.
   İyi çalışmalar ve başarılar dileklerimle hoşca kalın..

 6. salih kanar dedi ki:

  sayın ali bey ben bir devlet hastanesinde elk teknisyeni olarak çalışmaktayım tüm elektrikli ve tibbi cihazlara bakmaktayım benim koumda olan diğer arkadaşlarda aynı sorunları mevcuttur hastane bünyesinde baktıgımız cihazlardan dolayı bazı bulaşıcı mesleki hastalıkları hakında kurumca her hangi bir ücret alamıyoruz bu iş riksini bildigimiz halde işimiz deyip yapıyoruz bunla ilgili hukuki boyutu nedir ve izlememiz gereken yol nedir selamlar

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Kanar,
   Sanırım İşe girerken bu işi yapmak için girdiniz. Hastahane İş Güvenliği Uzmanınız tarafından iş güvenliği eğitimi verildi. Risk analizleri yaptı. Bu risk analizlerine göre çalışma prensipleri ve talimatlar hazırlandı. Sizde bu talimat ve kurallara uyarak işinizi yaptınız. Gerekli kişisel koruyucu donanımları kullandınız ise risklerde korunursunuz.

   Bu iş için ayrıca bir ücret talebinde bulunulmaz. Diyelim ki fazla ücret aldın gerekli iş güvenliği kurallarına uymadın. Meslek hastalığına bulaştın. Para ne işe yarar.
   İyi çalışmalar, selamlar.

 7. ahmet durak dedi ki:

  mrb. Aliseydi bey öncelikle bu bilgi alıs verisinden dolayı sizi kutluorum. ben kimya son sınıf öğrencisiyim bu iş dalı hakkında hiç bir fikrim yok. yazınızdan benımde bu seltifikayı alabılme şansımın oldugu çıkıyor.derslerin zorlugu hakkında bilgi ve maaş hakkında somut yaklasık bı rakam verebilirmisiniz rica etsem. tesekkürler.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Durak,
   Bu işin geleceği hakkında fikrimi birçok sefer belirtim. Kısaca geleceği olan bir meslek. Bizler günümüzü tamamlamak üzereyiz. Sizler devam edeceksiniz. Her şeyi n zorluğu olduğu gibi gerek sertifikanın alınması gerekte sonrası için zorlukları var, olacaktır da.
   Selamlar

 8. Serhat Düzağaç dedi ki:

  mrb.Aliseydi bey karşılık beklemeden yaptığınız bilgilendirmelerinizden dolayı teşekkür ederim. çasgemin yapması gereken bilgilendirmeye sizin syenizde ulaşıyoruz. Ben kamu kurulusunda memur olarak çalışıyorum c sınıfı uzmanlık belgesi alırsam bunu çalışırken kullanabilir miyim.ve alınan ücretlerde alt sınır varmıdır.(lpg sorumlu müdürlüğündeki gibi)saygılarımla.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Düzağaç,
   Öncelikle sertifika alabilecek meslekte olup olmadığınızı bilmiyorum. Eğer şartlarınız uygunsa ve sertifika alırsanız. Çalışırken yalnız çalıştığınız kurumda kullanırsınız.
   Çalıştığınız kurumun yönetmeliğine göre iş güvenliği uzmanlarına farklı bir ücret verilmesi söz konusu ise o ücreti alırsınız. Yoksa (ki genelinde yoktur)aynı ücretle iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilirsiniz.
   Selamlar iyi çalışmalar.

 9. Erdal Özçiçek dedi ki:

  merhaba Aliseydi bey,
  firmamız catering hizmeti yapmakta olup 1500 çalışanı olan bir kuruluştur. yemek hizmeti verdiğimiz işletmelerde alt taşeron olarak çalışmaktayız kimi işletmelerde 200 kiminde 10 personel çalışmaktadır. işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı istihdam etmek istiyoruz ama bu şartlar altında kaç uzman istihdam etmemiz gerekecek ve işletmemiz az tehlike grubuna girmekte ayrıca bu kişilere ödenecek ücret nasıl tespit ediliyor yani işyeri hekimleri için tabipler odasının yayınlamış olduğu gibi bir ücret tarifeleri varmı? bir otomotiv firmasının yemek hizmetini vermekteyiz ve dışarıdan bir danışmanlık firmasından işçi sağlığı ve güvenliği uzmanı ile anlaştık çalışan sayısı 150 kişi ve yapılan anlaşma gereği ayda 3 gün karşılığı 1800 tl ücret alacak.
  yani biz firma olarak tam zamanlı işçi sağlığı ve güvenliği uzmanı alıp hizmet verdiğimiz bütün kuruluşlarda kullanabilirmiyiz? ayrıca en az ve ençok ne kadar ücret verilir? vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Çiçek,
   Piyasadaki hizmet karşılığı alınan ücretler çok değişken. Bunlara girmek istemiyorum. Ama çok iyi paralar kazanan az sayıda iş güvenliği uzmanları var. Eğer bu hizmetleri çalıştığım OSGB’de almak isterseniz, satın alma departmanımız size yardımcı olacaktır.
   Çalışma sürelerine gelinc: Bu ay içinde yeni yönetmeliğin (yeni aksilikler çıkmaz ise!) ve bağlı tebliğlerin yayınlanmasından sonra süreler belirlenecektir.
   İyi çalışmalar diliyorum.

 10. ULAŞ ÖZBAŞ dedi ki:

  merhaba mobil sağlık hizmetleri alanında ekibimle her zaman çözüm ortağınız olmak için hazırız.

  Ulaş Özbaş

  0532 3088382

  ulas@ulassaglikhizmetleri.com

 11. ADEM ASLAN dedi ki:

  öncelikle bilgi paylaşımınız için teşekkür ediyorum
  ben inşaat mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.ısg belgesi almış olan inşaat makina maden kimya mühendislerinin çalişma alanları aynı mı yoksa inşaat mühendisi şantiyede makina müh. fabrika da kimya bölüm veya müh. gıda ile alakalı diye birşey var mı yoksa belgeyi aldıktan sonra herkes heryerde çalışabilir mi

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Aslan,
   İG Uzmanlık sertifikasını alan teknik elaman, mevzuatın uygulayıcısı olduğu için her yerde çalışır. Çalışması lazımdır.
   Başarılar
   Selamlar

 12. burcu dedi ki:

  Sayın Aliseydi Bey,
  Yapmış olduğunuz bilgilendirmeler için size teşekkür ederim.
  Ben İnşaat teknikeriyim. Evlilik nedeniyle Samsun dan İstanbul a geldim. Birçok program bilmem, iş bulmam için bir avantaj olmadı. Beni diğer meslekdaşlarım ayıran bir özellik olabilir mi diye araştımaya çalışdım. Ama detaylı bir bilgiye ulaşamadım. Bu konuda; bilgili ve bu bilgisini başka insanlarla paylaşan, erdemli bir insan olan sizden yardım alabilir miyim.
  – İG Uzmanlık sertifikasını istanbul dan alabilir miyim?
  aldığım da istanbul da da kullanbilir miyim?
  Vaktiniz olup da cevap verebilirseniz çok sevinirim.
  SAYGILARIMLA

  • aliseydi dedi ki:

   Burcu Hanım,
   İş bulmanız konusunda ümitsizliğe düşmeyin hiç ummadığınız zamandan ve kimseden gönlünüze göre bir iş bulursunuz.İnşallah. İG sertifikasına gelince ;
   27.11.2010 tarihli resmi gazetede yayınlanan üç adet yönetmeliği(benim sitemde de var) inceleyin ondan sonra gerek olursa görüşelim.
   İyi çalışmalar

 13. SEVDA dedi ki:

  İyi günler Aliseydi Bey.. ben 25 Aralık tarihindekiC Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına gireceğim. Tekstil Mühendisiyim.. Sınavda başarılı olmam sonrasında çalışma hayatıyla ilgili nasıl hareket etmemi tavsiye edersiniz? Adanada yaşıyorum ve bir danışmanlık şirketiyle anlaşmamı mı tavsiye edersiniz yoksa bireysel olarak mı firmalarla anlaşmalıyım? ya da sizce tek bir firmanın bünyesinde mi çalışmalıyım. izlenecek en doğru ve en karlı yol sizce nedir?
  Şimdiden teşekkürler…

  • aliseydi dedi ki:

   Sevda Hanım,
   Şimdiden hayırlısı olsun. İş başlama esasıda teorikte ve pratikte senden daha iyi, danışmanlık şirketi varsa ilkin onlarla çalışmanı. Yoksada kendin firmalarla sözleşme imzalayarak çalişmanın öneriyorum.
   İş güvenliği yaşanarak öğreniliyor.
   İyi çalışmalar.

 14. Abdulkadir Bilgen dedi ki:

  Merhaba Ali Seydi Bey;
  Öncelikle yardım edip sorularını cevaplandırdığınız için içtenlikle teşekkür ediyorum. Ben makina müh. bölümü son sınıf öğrencisiyim ve işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı olmak istiyorum.Makina müh. olmamın bana bi avantajı olurmu.Yoksa 2 yıllık bölüm mezunlarıyla aynı statüye mi sahip olurum. Şimdiden teşekkürler.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Bilgen,
   Öncelikle İş Güvenliği Uzmanı; ilgili mevzuatın gereğinin iş yerlerinde uygulamasının sağlayandır. Ancak; Makine mühendisi olmanızın, bu dalla ilgili iş yerlerinde konuya vakıf olmanız bakımından avantajı olacaktır.
   Başarı dileklerimle…

 15. Volkan ÇETİN dedi ki:

  Merhaba Ali Seydi Bey;bende söze diğer arkadaşlarım gibi paylaşımlarınız için teşekkür ederek başlamak istiyorum.25 Aralıktaki C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girdim.İnşallahta başarılı olacam.Benim merak ettiğim çalıştığım işyeri çok tehlikeli sınıfta bulunuyor ama çalışan sayısı 25.Ben C sınıfı sertifikayla işyerimde uzman olarak çalışabilirimiyim.12 senedir aynı firmada çalışıyorum.iş yerim çok tehlikeli sınıfta yer aldığı için tereddütteyim.Şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar..

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Çetin,
   İmtihanda inşaallah hayırlısı ile başarılı olursunuz. Ancak iyi ki sorular arasında benden öğrenmek istediğniz konularla ilgili soru çıkmamış.Çünkü bir iş güvenliği uzmanı adayının(sınava giren) C sertifikalı Uzmanını az tehlikeli işlere bakabileceğini en azında bilmesi lazımdır.
   Sorunun cevabını bildiğiniz halde gine de soruyusanız çok tehlikeli işlere bakamazsınıııız. Durumu işverene bildirin. Buna rağmen işveren size ‘bak kardeşim’ derse öyle devam edin. En azında yarın bir olumsuzluk olduğunda ‘böyle birşey vardı da bize neden bildirmedin’olmaz.
   Selamlar . Başarılar

 16. Volkan ÇETİN dedi ki:

  hocam onu biliyorum yanlış anladınız beni.demek istediğim;25 işçi çalışıyor şirketimde,zorunluluk yok uzman için.bizde bu eğitimi aldık.işverenimiz bizi atarsa bu iş için, yapabilirmiyiz yapamazmıyız diye sormuştum.sorum sadece buydu,sanırım anlatamadım..yapamazsak 12 senelik emeği kenara atıp işimi bırakmalımıyım yani.iyi çalışmalar diliyorum.
  Saygılarımla..

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Çetin,
   Çalışan sayısına göre iş güvenliği uzmanı bulundurmak düşüncesi çok yanlış. Ama şu andaki yürürlükte olan mevzuata göre de maalesef böyle bir mantıksızlık var.
   Ancak bu mantıksızlık en kısa zamanda çıkacak yasayla kaldırılacak.
   İyi çalışmalar..

 17. esmeray dedi ki:

  ben yeni mezun bir ziraat mühendisiyim.İş güvenliği uzmanlığı bir süredir ciddi şekilde ilgimi çekiyor.ancak benim size sormak istediğim bazı sorular var.benim internetten araştırdığım kadarıyla bulunduğum şehirde (izmir) bu eğitimi veren özel kuruluşlar var buralardan alınacak sertifika gecerli midir?
  yoksa ÇASGEM in actığı eğitime katılmak mı gerekmekte? Ve başlangıç olarak C sınıfı alınmak zorunda mı yani eğitime direk olarak A sınıfı için katılamıyormuyuz
  Bir de benim iş güvenliği uzmanı olarak çalışabileceğim işletmeler yanlızca ziraatle ilgili üretim yapan yerler veya gıda fabrikaları mıdır yoksa hangi lisans programından mezun olunduğuna bakılmaksızın her işletmede çalışabilir miyim?

  Eğer bu sorularıma yanıt verebilirseniz çok sevinirm. Şimdiden çok tesekkür ederim..

 18. esmeray dedi ki:

  aslında sormak istediğim bir şey daha var seçkin bir eğitim kurumunun iş güvenliği ve sağlığı ile ilgli vermiş olduğu seminerler var iç denetçi semineri gibi bunların mesleki anlamda özel sektörde bir geçerliliği olur mu sizce?
  tekrar tesekkürler..

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Cafarlı,
   İki e-maille sorduğunuz sorularınıza bir seferde cevap vermeye çalışacağım;
   Bakanlıktan yetki almış eğitim kurumu ile ÇASGEM de alınan eğitim arasında fark yoktur. İkisi de geçerlidir.
   Siz Başlangıçta C sınıfı Sertifika almak zorundasınız.
   İş güvenliği uzmanı olarak her iş sınıfında çalışabilirsiniz.
   Ancak kedi branşınızdan çalışmanın mesleği bilmeniz açısından avantajları mutlaka olacaktır. Ama aynı meslekte iş güvenliği uzmanlığı yapmanız şartı yoktur.
   Her türlü meslekle ilgili eğitimin alınmasının mutlaka faydası vardır. İG uzmanlığı için öncelikle sertifika şartı bulunmaktadır. Mesleki anlamda özel şirketler sertifikanın yanında diğer eğitimlerin alınmış olmasını tercihen isteye bilirler.
   Sevgilerimle…

 19. ulaş dedi ki:

  merhabalar Aliseydi Bey ;
  Öncelikle birikiminizi paylaşım noktasında gösterdiğiniz duyarlılık ve mütevazilik için çok tşk ederim.Ben Teknik Emn. ve İş Güv. Sorumlusu olarak 4 yıl yurtdışı ve 5 yılda Kimyasal Depolama (terminal) Tesisinde çalıştım/çalışmaktayım.Henüz sınava girmek üzere sertifika eğitim programalrına başlamadım.Fiili olarak İş Güv. Uzmanlığı yaptığımı söyleyebilirim.Sertifika için başvururken geriye dönük üyesi olduğum İsg kurul toplantı tutanaklarını ve bordrolarımı (bordro üzerinde bizzat ünvanım Teknik Emn. ve İş Güv. Sorumlusu olarak geçiyor.)kanıt olarak gösterip B veya A sertifikası için başvurabilirmiyim.
  Selam sevgi ve saygılarımla…

  • aliseydi dedi ki:

   Ulaş Bey.
   Şu andaki mevzuata göre maalesef B ve A sertifikası alamazsınız.
   Ayrıca güzel düşünceleriz içinde teşekkür ederim.
   Selam ve sevgilerimle..

 20. safiye özkan dedi ki:

  Hocam iyi günler
  Benim bir sorum olacaktı. Nişanlımla kararsız kaldık. Su ürünleri mühendisi. Libyada çalışıyor. Şimdi bir arakadaşı Ankarada 1000 lira maaşla iş güvenliği işi var dedi. Kursada orda gidicekmiş. Libyadan gelsemi diye düşünüyoruz. Orda kalmayı düşünmüyor zaten. Maaşı böylemi kalır yoksa artarmı. Sizce bu teklifi değerlendirsinmi. Yardımcı olursanız çok seviniriz.

  • aliseydi dedi ki:

   Safiye Hanım,
   Nişanlınız Libya’da kaç lira alıyor. Geleceğini idame ettirecek bir işte mi çalışıyor? Yani işin geleceği var mı? Yarın evlendiğinizde Libya’da çalıştığı zaman aile hayatınız nasıl olacak?.. gibi sorulara cevap vermeniz lazımdır. Ondan sora eksileri bir tarafa artıları bir tarafa koyup kararı sizlerin vermesi gerekir..
   Ankara’dan işe çağıran firmalar büyük ihtimalle iş Güvenliği danışmanlık hizmeti veren bir şirkettir. Şu anda iş güvenliği mühendisi adı altında iş güvenliği uzmanına yardımcı elaman olarak çalıştıracaktır. Sonrada iş Güvenliği uzmanı sertifikası aldıktan sonrada iş güvenliği uzmanı olarak devam edecektir.
   Maaş normalinde artırması gerekir. Ama işe girişteki yapılan sözleşmeyle sizi farkından olmadan öyle bağlar ki bırak artışı işten bilen çıkartmadan aynı maaşla veya cüzi artışlarla sizin çalıştırmaya mecburda edebilir.
   Bunlar karşılıklı güven işidir. Bunları göz önünde bulundurarak teklifi değerlendire bilirsiniz.
   Selam ve Sevgilerimle.

 21. tolga dedi ki:

  Hocam merhabalar, mühendislik fakültesinden 2-3 hafta içerisinde mezun olacağım. çasgem eğitimi açmış fakat diploma onaylı örneğini istiyor. Okuluma sorduğumda ise 3 ay sonra diplomanız verilecek diyorlar. Bu 3 aylık süreçte diploma yerine mezuniyet belgesi alacakmışım. Acaba çasgem mezuniyet belgesi ile bana bu eğitimleri verir mi? Birde bu belgeleri ne zamana kadar teslim etmemiz gerekiyor? Eğitim esnasında versek olur mu?
  Teşekkürler. Saygılar.

 22. Semih Yıldız dedi ki:

  Merhaba Ali Seydi Bey, verdiğiniz bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim. Bu konuyu araştırırken sitenize rastladım ve 3 saattir çıkamıyorum. Elinize sağlık.
  Yine de yanıt bulamadığım bir sorum var: Ben teknik öğretmenim ve İş Güvenliği Uzmanı olmak için ÇASGEM’in sertifika programına katılmayı planlıyorum. Ancak iş ilanlarında ne yazık ki genelde mühendislik mezunlarının arandığını görüyorum. Sizce bu işe hiç kalkışmayayım mı?
  Bir de TMMOB’un açtığı davalar var biliyorsunuz. Sertifikayı kısmet olur da alabilirsem, arkasından sadece mühendislerin bu işi yapmalarına imkan tanınırsa çok kötü olur. Bu konudaki gelişmeler hakkında bilginiz var mı?
  Saygılarımla…

  • aliseydi dedi ki:

   Semih Bey ,
   Şu anda ne iş yaptığınızı belirtmemişsiniz. İşiniz iyi ise durumu değerlendirmenizi ve işinize devam etmenizi öneririm.
   Ayrıca daha önce benzer sorulara cevap vermeye çalıştım.İş güvenliği Uzmanı iş güvenliği ile ilgili mezuaatı iş yerlerinde uygulayandır. Meslek ayrımı olmaması lzımdır.
   Ancak meslekte(mesleğini gerçekte bilenler) olmanında belirli avantajlarını kabul etmemiz gerekir..
   Selam ve segilerimle…

 23. Çiğdem AKgn dedi ki:

  Merhaba Ali Seydi Bey, ben bir kamu kurumunda mimar olarak görev yapıyorum ancak kurumumu değiştirmek istiyorum..uanda açılacak olan abir c sınıfı sertifika programına katılmayı düşünüyorum..benim mimar olarak çalışabileceğim alanlar kısıtlı mıdır..ve hangi kuruma geçiş yaparsam bu sertifika işime yarar..ayrıca kamuda çalışırken özel sektörde iş güvenliğiyle ilgili çalışabilir miyim??

  • aliseydi dedi ki:

   Çiğdem hanım,
   Öncelikle Kamu kurumunda işiniz varken başka arayış içinde olmanızı ( eski kamu çalışanları olarak) önermiyorum. Ayrıca Kamu kurumları her zaman mimar almıyor. Alsa bile girmek kolay değil.Kurumlar arası geçişi araştırmanızı öneririm.
   Kamu kurumundan mimar olarak çalışın, Türkiye şartlarında iş güvenliği kolay bir meslek değil.Başka şeylere kafa yormayın derim.
   Sevgi ve Selamlarımla..

 24. Çiğdem AKgn dedi ki:

  Ayrıca bu aldığımız sertifikaların yurt dışında geçerliliği olur mu..bu arada ben tekrar kpss ile tercih yapmayı düşünüyorum ..hangi kamu kurumunda çalışılabileceğini bunun için sordum..acaba teknik eleman olarak girip uzamnlık alanında orda mı değerlendiriliriz..

 25. sandamyra dedi ki:

  selam alibey. ben 2009 mezunu cevre muhendisiyim. kendi bölümümün olanaklarını tam olarak bilmediğim için biraz soğudum bu bölümden . ancak belirtmi oldugunuz bu sertifikalrı alırsam iş bulma imkanım ne kadar artar. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Sandamyra,
   Şu anda çevre mühendisleri ya iş güvenliği Mühendisi yada uzmanı olarak bu sahada çalişmaktalar. ve başarlılarda.
   Tabiki Sertifikayı aldığınızda iş bulma şansınız artar.
   selam ve sevgilerimle..

 26. burak mestan dedi ki:

  Ali SEYDİ bey öncelikle iyi günler. teknik öğretmenim ancak gih kadrosunda bir belediyede memur olarak görev yapıyorum. iş güvenliği sertifikası alırsam belediyede bununla ilgili birimde çalışmam için bir engel varmı yada bunun bir prosedürü varmı?

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Bestan,
   gih nedir? Belirtmemişsiniz. Ama biz onu belediye de bir bölüm olarak kabul edersek. Sertifika alırsanız, çalışanın ve işverenin de rızası(iş yerinin ihtiyacı olduğu için) bunun la ilgili birimde görevlendirmenizde herhangi bir engel olacağını düşünmüyorum.
   Sevgilerimle

 27. burak mestan dedi ki:

  sayın aliseydi bey gih genil idari hizmetler kadrosu anlamına geliyor genel idari hizmetler adı aldınta zabıta memuru olarak görev yapıyorum aceba belediyelerin yeni yasalarla iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunlulu varmı

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Mestan,
   Belediyeler veya başka iş yerleri sanayide sayılan işler yapıyor, 50 ve üstünde kişi çalıştırıyorlarsa İG uzmanı bulundurmak(kişi sayısına göre tam veya yarı zamanlı) zorundadırlar.
   Selamlar..

 28. Hakan dedi ki:

  Ali Seydi Bey merhaba,

  Bir kamu kurumunda (KİT) üretim ve vardiya mühendisi olarak çalışıyorum. Çalıştığım fabrika B sınıfında (tehlikeli). önümüzdeki ay C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası almaya hak kazanacagız kısmet olursa. Bunun için çalışmalarımıza başladık. Şunu öğrenmek istiyorum. Bu şirkette kaldığım sürece C sınıfı iş güv.uzm. olarak mı kalacagım? Yoksa kamudayken, eş zamanlı olarak C sınıfında olan özel bir işyeri ile anlaşıp sözleşmeli olarak çalışıp 3 yıl sonra B için teşebbüste bulunmaya hak kazanabiliyor muyum? Bu arada C sınıfında oldugum için B sınıfında olan mevcut işyerimde işgüvenliği uzmanlığı yapamam değil mi? O halde neden alacağız bu sertifikayı? Bu sertifikayı ve tüm giderleri kurumum üstleniyor…

  Şimdiden teşekkür ediyorum güzel paylaşımlarınız için..

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Feveran,
   3 yıl boyunca yeni yönetmeliğin geçici maddesine göre Tehlikeli sınıftaki işyerine iş güvenliği uzmanı (C)olarak bakabiliyorsunuz. Çalıştığınız fabrikada iş güvenliği uzmanı olarak 3 yıl çalıştıktan sonra(İG uzmanı olarak çalıştığınızı belgelemek şartı ile) B sınıf sertifika almaya hak kazanacaksınız. B sınıfı sertifikayı aldıktan sonrada sorun kalmayacak.
   İyi Çalışmalar..
   NOT:İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 25. maddesinin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesi durduruldu.

   Danıştay 10. Daire, TMMOB‘nin 27.11.2010 tarih ve 27768 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin yetki yönünden tamamının ve bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada, yönetmeliğin 25. maddesinin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
   Yürütmesi durdurulan maddeler şöyle:
   Belge alma ve vize işlemleri
   MADDE 25 – (1) Belge almak veya vize işlemlerini yaptırmak isteyen kişi ve kuruluşların;
   b) Bakanlıkça belirlenen belge veya vize ücretini ödemeleri
   gereklidir.
   Bir üst sınıfta çalışma
   GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin yayımından itibaren, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar üç yıl süreyle tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar dört yıl süreyle çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilirler.
   Vizesi dolmuş iş güvenliği uzmanlığı belgeleri
   GEÇİCİ MADDE 3 – (1) Belge alma tarihine göre vize süresi dolmuş olan iş güvenliği uzmanlarının belgeleri bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren altı ay süreyle geçerlidir. Bu sürenin sonunda yenileme eğitimini tamamlamayanların yetki belgelerinin geçerliliği söz konusu eğitimi alana kadar askıya alınır.
   Eğitimi tamamlayanlar
   GEÇİCİ MADDE 4 – (1) 15/8/2009 tarihli ve 27320 sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanan İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmelik kapsamında yetkilendirilmiş eğitim kurumlarınca düzenlenen iş güvenliği uzmanlığı eğitim programlarını tamamlayanlar bu Yönetmelik kapsamında yer alan iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlamış sayılırlar ve düzenlenecek sınavlara katılmaya hak kazanırlar.

 29. Mevlüt KARABAYIR dedi ki:

  Saygıdeğer Ali Seydi Bey;
  Sitenizle bugün (23/02/2011) tanıştım. Tevafık oldu. Sitenize ilk girdiğim an samimiyetini ve değerini ferkettim. Hakkınızdaki yorumları da okuyunca yanılmadığımı gördüm. Sizi daha da yakından tanımayı arzu ediyorum.
  Allah sizin gibi insanların sayısını artırsın. Bu memleketin samimi dürüst ve çalışkan insanlara çok ihtiyacı var.
  Allah sizlere sağlık ve afiyet versin de insanlığa daha nice yıllar hizmetiniz nasip ola.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Karabayır,
   Samimi düşünceleriniz için Allah razı olsun, çok menmun oldum, teşekkür ederim.Umarım beklentilerinize layık oluruz.
   Selamlar.
   iyi çalışmalar

 30. İsmail Gök dedi ki:

  Sayın Ali Seydi Bey Merhaba,
  Ben gıda mühendisliğinden haziran ayında mezun oldum ve askerliğimi yaptım.İş hayatım olarak gıda güvenliği sertifikasyonuna yönelmek istiyorum.Size bazı sorularım olucak.İş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilmek için örneğin özel bir eğitim yerinde eğitime katılmış olmam ve bunun sonucundada katılım belgesi almış olmam mı gerekli?
  Bu eğitimlerin belirli ücretleri var.İllaki bu eğitime katılım sertifikasını almam mı gerekiyor.Bu eğitimlerde bize uygulama gösterillmesi gerekiyor mu?
  yada eğitim sonrası herhangi bir staj gibi bir durum söz konusu mu?
  Bu eğitim için illaki Çasgem mi olmalı?
  Bilgileriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Gök,
   Sitede ‘ iş güvenliği uzmanı nasıl olunur’ yazıp ara butonuna basarsanız sorunuza cevap alırsınız, sanırım.
   iyi çalişmalar..

 31. UFUK dedi ki:

  Saygıdeğer Meslektaşım ağabeyim Ali Bey..Ben serbest çalışan teknık nezaret hizmeti veren Maden Mühendisiyim.İSG eğitim kısımını bitirdim sınavı bekliyorum.Csınıfı sertifikamı aldıgımda hizmet sözleşmemi bakanlıga gönderdiğimde gerekli süre geçtiğinde B sınıfına hak kazanmam için sadece hizmet sözleşmesi yeterlimi.Yoksa işverenin belli gün sgk mı yatırması ve ileride belge olarak bakanlığa sunmam mı gerekiyor.Bağkura kayıtlı oldugumdan ssk primi işverene yatırtamam.Benim durumumda meslektaş bulamadım ayrıca odamızada sordum bilgi alamadım.Bu konuda tavsiyeniz olur ise bana sevinirim.Teşekkür ederim.

 32. ozan erikci dedi ki:

  iyi günler Sn ALPAY,

  öncelikle meslektaşız sanırım Maden Müh. olarak… 35 yaşındayım bürom var danışmanlık ve teknik nezaretçi olarak faaliyet gösteriyorum. geçtiğimiz aylarda C sınıfı iş güv. uzmanı sertifikasını aldım. kocaeli de ikamet ediyorum ve bildiğiniz üzere sanayiisi gelişmiş bir bölge. büromu kapatmadan iş güv. uzm. olarakta faaliyet göstermek istiyorum fakat c sınıfı için fazla çalışma alanı yok. öncelikle b sınıfı iş güv. uzm. sınavına katılabilmek için 3 yıl çalışma şartını doldurmak için tavsiyeleriniz nelerdir. teknik nezaretçi olarak bu işi bizler zaten maden ocaklarında yapmıyormuyuz. bu teknik nez. sürelerini tek.nez. sözleşmesi ile birlikte süreden saydırma imkanımız varmıdır? bir diğer sorum ise fabrikalarda iş güv. uzm. olmadığım halde (zaten mevzuat izin vermiyor) tehlike sınıfı gözetmeksizin iş güv. uzm. olarak çalışmadığım halde çalışanlar için eğitim verebilirmiyim acaba?

  ilginiz için teşekkur ederim… saygılarımla.

  ozan erikci
  maden müh. – topograf
  iş güvenliği uzmanı (C)
  0532 2472108

  RASAT HARİTA MADENCİLİK MÜŞAVİRLİK
  ömerağa mah. c.karakadılar sok. ekşiler işhanı
  kat :3 izmit / KOCAELİ
  0262 3252345

 33. GÜVEN DEMİREL dedi ki:

  SAYIN HOCAM: 25 kasım 2010 tarihindeki sınavda c sınıfı iş güvenliği belgesını aldım.
  mobilya fabrıkasında çalısıyom. risk analizi yapmam gerekıyor. yatar daire makineleri ile ilgili resk analizi örneği gönderebilirseniz çok memnun olurum. teşekür ederim

  • aliseydi dedi ki:

   Güven BEY,
   Hayırlı olsun. Önce tehlike ve risk analizi nedir onu öğrenmemiz gerekmektedir. Kalıplaşmış bir risk değerlendirmesi yoktur. ondan sonra yatar dairenin başında duracak, oradaki ustanın ,formenin ,teknik elamanın vb görüşlerini de alarak tehlikeleri belirleyeceksiniz . Bu tehlikeleri yok etmek için alınmsı gereken önlemler nedir onları tespit edeceksiniz.Riskin değerlendirmesini kendiniz yapmış olacaksınız. Ben gençlerin hazırcı olmasına çok sinirleniyorum. Elinizi taşın altına koyun ve kendinize önce siz güvenin ki başkalarıda size güvensin.
   Hoşca kalın sevgilerimle.
   NOT: Sakın bana darılmayın, çünkü ileride bana hak vereceksiniz

 34. nilgün dedi ki:

  Merhaba Aliseydi Bey;
  İSG C Sertifasını almak için MEB in yaptığı sınava hazırlanıyorum;fakat çok zor olduklarını söylüyorlar.Konu dağılmları hakkında yada en çok nerelere ağırlık vermem gerekiyor.Yardımcı olur musunuz?Teşekkürler

  • aliseydi dedi ki:

   Nilgün Hanım,
   İSG sertifikası almanız için ÇSGB nın yetkilendirdiği eğitim kurumlarında eğitim almanız gerekmektedir. Bu eğitim kurumları sizin sorularınıza cevap vereceklerdir. Kendi kendinize hazırlanıp sınava girmek diye bir şey yok.
   Sevgilerimle.

 35. jfzburcu dedi ki:

  Aliseydi Bey merhabalar !..
  ben jeofizik mühendisliğinden yeni mezun oldum.Ancak takdir edersinizki ülkemizde mezun olduğum mesleğimin pek iş alanı olduğu söylenemez.bende iş güvenliği uzmanı sertifikası almayı düşünüyorum.Yalnız kurs ücreti bayağı pahalı olmasından dolayı kursa gidip gitmemekle kararsızım.İş alanları nasıldır acaba? sertifikayı aldığımda iş bulmam mümkünmüdür..
  bilgilendirirseniz sevinirimm
  saygılar

  • aliseydi dedi ki:

   Burcu Hanım,

   İşletmelerde çalışanların sağlığı ve güvenliğinin korunması için bakanlık yönetmeliği ile ve yakın tarihte çıkacak olan İSG kanunu ile de vurgulanarak istihdam zorunluluğu olan bu meslek geleceğin en gözde meslekleri arasında yerini alması kaçınılmaz.
   Ancak, ülkemizde son 6 yıldır ilgili mevzuatın, karşılıklı(Bakanlık-TMMO,TTB) kuru inatlaşmaktan dolayı rayına oturtulmaması bizleri fazlasıyla üzmüştür, Üzmeye de devam etmektedir.Önümüzü göremez duruma getirdiler.
   Ama bu böyle gitmeyecektir. Gitmemelidir de çünkü iş kazalarında ,dünyada üçüncü AB de birinciyiz..
   Onun için siz sertifikayı alın derim.
   Sevgiyle ve geleceğe ümitle bakmanız dileği ile..

 36. hakime dedi ki:

  MERHABA ALİ BEY;
  BEN 2002 YILINDA ANKARA FİZİKTEN MEZUN OLDUM.6 YIL KADAR ÖĞRETMENLİK YAPTIKTAN SONRA ÇOCUKLA BERABER İŞTEN AYRILDIM..(ÇALIŞMA SAATLERİ -YETRSİZ ÜCRET POLİTİKALRI -SENELİK SÖZLEŞME SIKINTISI VB. SEBEPLERDEN ) KPSS YE HAZIRLANIYORUM ANACAK OLMUYOR. İSG SERTİFİKA PROGRAMINA ÇASGEME YAZILDIM ANCAK İŞ BULUP BULAMAYACAĞIM KONUSUNDA SORU İŞARETLERİM VAR. KOCAELİNDE İKAMET EDİYORUM..SERTİFİKAYI ALABİLİRSEM NERELERDE ÇALIŞABİLİRİM VE DEVAM ETMEMİ TAVSİYE EDER MİSİNİZ ACABA?
  BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM..SAYGILARIMLA İYİ ÇALIŞMALAR
  HAKİME ÇOTAK

  • aliseydi dedi ki:

   Hakime Hanım,
   Bu doğrultuda çok soru sorulmakta, diğer sorulara da cevap olarak :
   Bakanlık gerekli olan mevzuat boşluklarını giderir ve mevzuat doğrultusunda gerekli denetimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma şartını takip ederse uzun bir süre iş bulamama durumu kesinlikle olmaz. Şu anda bu sahada olan ve altı yıldır devam eden boşluk giderilmiş değildir. İnşallah bu böyle devam etmez. Eğer ederse teretütlerinizde haklı çıkarsınız. Karar sizlerin, başarılar dilerim.

   • hakime dedi ki:

    merhaba ali bey
    öcelikle bilgilendirmenizden ötürü teşekkürler. eğitimimi aldım stajı ayptım şuan aralıktaki sınava hazırlanıyorum. bir sorum daha olacaktı . stajımı kimya sektöründe A sınıfı iş güvenliği müh. yanında yaptım güzede geçti. ancak teknik bir çok konuya hakim olmadığım için açıkçası zorlandım. baranşım gereği (fizik ) ne tür yerleri tercih edersem rahat götürebilirim. sektör olarak fabrikalar bana çok uzak kalmış işleyişe hakim değilim. sertifikayı alırsam tecrübe edinmek ve kendimi geliştirmek için fabrikalarda tam zamanlımı çalışayım yoksa danışmanlık firmalarınımı tercih edeyim?? fikir vermek adına cevaplarsanız sevinirim.
    iyi çalışmalar şimdiden teşekkürler

 37. Yüksel DURMUŞ dedi ki:

  Ali Seydi Bey merhabalar,
  Öncelikle sektör de ki tecrubelerinizi ihtiyacı olan herkesle paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Tehlike sınıfına bakılmaksızın ellinin altında işçi çalıştıran işletmelerin çalışanlarına İŞ GÜVENLİĞİ konusunda eğitim aldırma mecburiyeti varmıdır.Var ise bu eğitim en az kaç saat olmalıdır.C sınıfı uzman olarak tehlike sınıfı gözetmeksizin bu eğitimi verip belgelendirme yapabilirmiyiz.
  Saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Yüksel DURMUŞ
   Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği;
   Madde 15 — İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir. Uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alınması durumunda çalışanlara verilecek eğitimin, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde uygulanmasından işveren sorumludur.
   Tehlike sınıfına bakılmaksızın ellinin altında işçi çalıştıran işletmelerin çalışanlarına İSG eğitimİ aldırma mecburiyeti vardır. Süre olarak ilgili bir sınırlama yoktur. Ancak eğitimin amacına kavuşacak süreyi eğitimi veren kişi tespit etmelidir.

 38. mustafa dedi ki:

  selamun aleyküm ali bey ben düz lise mezunuyum isg belgesi alabilir miyim.
  simdiden tesekkürler.

 39. fatih çakmak dedi ki:

  merhaba,iett genel müdürlüğünde işyeri hekimliğinde sağlık memuru olarak 15 yıldır çalışmaktayım.işçi sağlığı ve güvenliği teknikerliği okuyarak C,B VE A belgelerinde yükselmeye hak kazanabilirmiyim.bir de mezun olunca nasıl bir süreç beni bekliyor,bilgi verirmisiniz,saygılar.fatih çakmak

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın çakmak,
   Yükselmeye hak kazanırsınız.Nasıl süreç bekler? Sizin işe önem vermenize ve en önemlisi çevrenize göre süreç iyi veya kötü olur.
   Selamlar…

 40. Figen dedi ki:

  Merhaba,
  Mevzuat, C sınıfı uzmanların İnşaat sektöründe çalışamıyacağını (sözleşmesinin onaylanmayacağını) söylüyor. Fakat görüştüğüm bir A sınıfı uzmanın, A sınıfı altında çalışan C sınıfı uzmanların Bakanlıktan sözleşmelerine onay geldiğini ifade etmesi kafamı karıştırdı. Eğer öyle ise A sınıfı uzmanın o firmada tam zamanlı çalışması gerekli mi yoksa yarı zamanlı da olabiliyor mu?.Sizin de fikrinizi almak isterim.( 500’den fazla çalışanı olan bir inş. firması)
  Saygılar

  • aliseydi dedi ki:

   Figen Hanım,
   500 ve 500 den fazla çalışanı olan bir ağır ve tehlikeli gurupdaki bir iş yerinde ,Tam zamanlı bir A sınıfı İSG uzmanı çalışma zorunluluktur. Eğer ikinci bir İSG uzmanı gerekiyorsa bu İSG uzmanı C sınıfı olabilir.
   Selamlar…

 41. Mert dedi ki:

  Aliseydi bey,
  Ben neredeyse 3 yildir safety engineer olarak yurtdisinda calisiyorum..Elimde yurtdisi sertifikalari var..Ayrica gelecek ay IOSH sertifikasini aliyorum..Turkiyede ABC tipi sertifikalar olmadan calismam mumkun mu? Ayrica ben sadece yurtdisindaki mevzuatlar konusunda tecrubeliyim..Turkiye mevzuatini incelemedim..Turkiyede calismaya baslarsam herhangi bir zorluk ve farklilik yasarmiyim?

  • aliseydi dedi ki:

   Mert bey,

   Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı veya eşdeğer belgeye sahip olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan;
   a) Sahip olduğu belge ile en az yedi yıl çalıştığını belgeleyenlerden (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (A) sınıfı,
   b) Sahip olduğu belge ile en az üç yıl çalıştığını belgeleyenlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (B) sınıfı,
   c) Sahip olduğu belge ile müracaat ederek yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (C) sınıfı,
   iş güvenliği uzmanlığı belgesi Bakanlıkça verilir.
   Turkiyede ABC tipi sertifikalar olmadan (yönetmeliğin ilgili maddesine göre) çalışamazsınız. Sınavlarda başarılı olmanız için Türkiyedeki mevzuatı da öğrenmeniz gerekecektir. Ayrıca bizim mevzuatta genelde yurtdışında kopya olduğuve iş güvenliği kuralları dünyanın her yerinde benzer olduğu için zorlukla karşılaşacağınızı zannetmem.
   Selamlar..

 42. ömer dedi ki:

  merhaba , ben gıda teknikeri son sınıf öğrencısıyım . daha öncede size bu konu hakında soru sormuştum biz teknikerler isg uzmanı olabılırmıyız . diye sizde teknık elemanlarda oalbılır demiştınız . bizde teknık eleman olduğumuz için demek olabılırız . şimdi bu eğetımı nerden nasıl alacağım . bılgılendırırsenız sevınırım . tşk

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Ömer,
   Teknik eleman: Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,
   ifade eder.
   Selamlar..

 43. selim dedi ki:

  merhablar,size bir sorum olacaktı.Ben 657′ ye tabii olarak 4,5 yıldır askeri bir işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum.Yönetmelik değişikliği nedeniyle C sınıfı uzmanlık sertifikasını 1 yıl önce alabildi.Size sorum branşım mühendislik olduğu için maaşımı mühendis maaşı olarak alıyorum.Ben ne yapacağımı şaşırdım bordromda mühendis yazıyor yapmam gereken nedir.Bu durum sıkıntı olurmu.sonuçta kamu kurumu bana uzman maaşımı vermesi gerekiyor.yardımcı olursanız sevinirim…

  • aliseydi dedi ki:

   Selim Bey,
   Şaşırmanıza gerek yok.İş güvenliği sertikanızla, iş güvenliği uzmanılığı yaparsınız , Mühendislik diblomanızlada iş güveliği hizmetlerini aksatmamak şartı ile mühendislik yaparsınız.Çalıştığınız işyerinde İŞ güvenliği uzmanı kadrosu varsa ve maaşıda mühendislikte daha iyi durumda ise , yöneticilere durum anlatmanız lazımdır.Maaşım (veya kadrom) mühendislik maaşı,onun için iş güvenliğinde sorumlu olma gibi bir düşüncede(yanılgıda) olmayın.Sorumlusunuz. Çünki uzman olarak kurul toplantısına falan imza atıyorsunuzdur. Eğer yönetim isteğinizi yerine getirmiyorsa (ve gerçekten yapmak istemiyorsanız ) iş güvenliği uzmanlığı yapmıyorum diye bilirsiniz.
   Selamlar

 44. Leylagül dedi ki:

  Merhaba Aliseydi Bey;
  Sitenizi tesadüf eseri gördüm.Çok memnun oldum.Çünkü sizin gibi bilgilerini baylaşan ve sorularımıza cevap veren birini bulmak gerçekten çok zor.Bunun için şimdiden teşekkürler…
  Bende mayısta yapılacak olan C sınıfı İş güvenliği uzmanlığı sınavına hazırlanıyorum.Fakat Eğitim sonrasında staj için bir yer bulmakta sıkıntı çekiyorum. Bir kaç yerle görüştüm fakat olumlu cevap alamadım.Herkes sizin kadar duyarlı değil.Bu konuda ne yapabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim…Çalışmalarınızda başarılar dilerim….

  • aliseydi dedi ki:

   Leylagül Hanım,
   NErede(şehir olarak) olduğunuzu yazarsanız belki yardımcı olabiliriz.
   Selamlar

   • Leylagül dedi ki:

    Bu kadar kısa sürede cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkür etmek istiyorum. İstanbul da bulunuyorum.Çevre Mühendisiyim. İlgilendiğiniz ve zaman ayırdığınız için tekrar sağolun. Selamlar.. İyi Çalışmalar..

 45. ibrahim gül dedi ki:

  Aliseydi Bey;
  çevre mühendisi son sınıftayım yüksek lisan yapmak istiyorum iş sağlığın da bu alandamı yapayım yoksa çevrede yüksek yapıp sınavamı hazırlanayım

 46. selçuk dedi ki:

  Merhaba Aliseydi bey;

  2009 yılında jeoloji mühendisliğinden mezun oldum. Ne yazık ki gecerli bir iş bulamadım.Şu an işsizim.C sınıfı İş güvenliği uzmanlığı egitimi alırsam bana iş bulma konusunda çok faydalı olurmu araştırmalarıma göre 2000 tl nin üzerinde bir kurs ücreti var sizce nasıl hamleler yaparsam tatmin edici bir iş bulabilirim ve başarılı olablirim yardım ederseniz çok mutlu olurum

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Yörük,
   Türkiye’de İşyerlerinin sayısına ve mevcut Uzman sayısına baktığınızda, yasal zorunluluğu göz önünde bulundurduğunuzda şu anda hiç bir İG Uzmanının iş bulma düşüncesi olmaması lazımdır. Bakanlık tarafından İSG uzmanı çalıştırma zorunluluğunu yerine getirilip getirilmediğini takibi için, gerekli denetim yapılmadığından veya yapılamadığından A sınıfı iş güvenliği uzmanları da dâhil iş bulamayanlar var. İşverenler ‘aradık ama bulamadık’ bakın ‘arama yayınımızda’ var diyerek durumu idare etmekte ve buna göz yumulmakta veya durum başka türlü idare edilmektedir.
   Bu gün böyle olmasının çeşitli nedenleri(mevzuatının tam olarak oturmaması gibi v.s) var. Yârin ne olur bilinmez ama İş Güvenliği uzmanlığı belgeniz iş bulma şansınızı artıracaktır. Gerisi kısmet… Selamlar

 47. FAZIL KARAKÜP dedi ki:

  Merhaba Aliseydi Bey, Bende TTK’da 6 yıldır çalışan, daimi statülü SSK’lı Maden Mühendisiyim. Kamu kurumunda daimi nezaretçi olarak çalışmamdan dolayı, A,B,C Belgesi almamda kolaylık olurmu. Benim bu statü ile çalıştığım sürece, Başka bir işyerinde özel sektörde işgüvenliği uzmanlığı yapabilirmiyim. Uzun vade için bana bu belgeleri almamı önerirmisiniz. TTK’da size Selamlar.

 48. Fazıl Karaküp dedi ki:

  Merhaba Aliseydi Bey, Ben TTK’da 6 yıldır çalışan SSK’lı maden mühendisiyim. Daimi statüde çalışıyorum. A,B,C belgelerini almamın bana faydası olurmu.Kamu kurumunda çalışmış olmanın ve Yeraltı Maden Mühendisliği yapmamın be belgeleri almaya başvurada ve hak kazanmamda etkisi olurmu. Sertifika sahibi olduktan sonra bana artısı olurmu.

  • aliseydi dedi ki:

   Fazıl Bey,
   Kamu kurumunda daimi nezaretçi olarak çalışmanızdan dolayı, A,B,C Belgesi almanızda kolaylık olmaz. Bu statü ile çalıştığım sürece, başka bir işyerinde özel sektörde iş Güvenliği uzmanlığı yapamazsınız. Uzun vade için bu belgeleri almanızı tabii ki öneririm, çünkü belki ilerde TTK’ da da İSG Uzmanı olarak çalışmanız söz konusu olabilir. Ayrıca eğitimin zararı olmaz. Hele de bu iş sağlığı ve iş güvenliği olursa durum daha da önem kazanır. Selamlar.

 49. selcen candan dedi ki:

  Merhaba Aliseydi bey,öncelikle burada verdiğiniz emek için teşekkür ederim…Sizin deneyiminiz dolayısıyla bir hususu danışmak istiyorum.Ben makine mühendisiyim ve bir LPG araç dönüşüm(sıralı otogaz) firmasında çalışmaktayım.24 Aralık sınavında C sınıfı sertifika almaya hak kazandım ve bir OSGB ile görüştüm.Şuan aynı zamanda firmamda devam ederek iş güvenliği uzmanı olarak da çalışmam mümkün mü acaba bu konuda bilgilendirebilirmisiniz …İyi çalışmalar..

  • aliseydi dedi ki:

   Selcen Hanım,
   Şu anda çalıştığınız yerde tam zamanlı çalışmıyorsanız, başka yerde mevzuatımıza göre haftalık çalışma süresini geçmemek şartı ile(part time) İSG Uzmanı olarak çalışabilirsiniz.
   Selamlar . Kolay gelsin.

   • selcen candan dedi ki:

    Aliseydi bey,
    Şuan ki işimde proje oldukça takip ve denetlemek için gidiyorum.fakat ssk 30 gün olarak yatıyor,o yüzden OSGB ile anlaşma yapmamın sakıncası varmı.Ayrıca mevzuatta geçen süreyi hesaplarken şuan ki işimin de hesaplanması gerekiyor mu…İyi akşamlar…

 50. ahmet şahin dedi ki:

  mrb lar aliseydi ben ahmet şahin 2010yılı erciyes üni kimya mezunuyum aynı zamanda malatyalım sizinle hemşeri olmanın grurunu yaşıyorum kpss ye hazırlanıyorum alım çok az oldugundan dolayı kendimi başka taraflarda geliştirmek istiyorum öncelilikle şunu sormak istiyorum iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı şuan için benim için bi seçenek bu eğitimi almamı tavsiye edermisinz geleceği varmı c den başlayayım mı yoksa geçmi kaldım sirketler gerekli olan ihtiyaçlarını tamamladılarmı bu konu hakkında beni aydınlatırsanız size minnettar kalırım saygılarımla…

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın ŞAhin,

   İSG Uzmanlığı eğitimini ve belgesini almanızı öneriyorum. Geç kalmadınız, tam zamanı. Türkiye’de mevzuat çeşitli nedenlerle tam oturtulmadığı için henüz uygulamaya geçilmiş sayılmaz. Onun için başka alternatifiniz yoksa fırsatı değerlendirin derim.
   Selamlar.Hoşca ve sağlıkla kalın..

 51. kenan yakıcı dedi ki:

  merhaba Ali Bey
  ben istanbul üniversitesi ulaştırma ve lojistik bölümü mezunuyum.iş sağlığı ve güvenliği dersi aldım.uzmanlık sertifikası alabilir miyim?

 52. kenan yakici dedi ki:

  Ilginiz icin tesekkur ederim.bi is ilaninda tersanede is sagligi ve guvenligi uzmani olarak yetirtirilecek lise mezunu vasifsiz elemanlar alinacaktir diyor.boyle bisey olabilir mi.

 53. Adem dedi ki:

  Aliseydi Bey merhabalar,
  Ben kamuda çalışan bir mühendisim. İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı olduğumda işi aksatmayacak şekilde (mesal haftasonu) uzmanlık yapabilir miyim? yani aynı anda mühendis aynı anda uzmanlık yapabilir miyim?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • aliseydi dedi ki:

   Adem Bey,
   İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanılığı işini aksatmayacak şekilde çalıştığınız Kamu sektöründe mühedislikte yapabilirsiniz. Başka bir iş yerinde kesinlikle yapamazsınız. Selamlar

 54. mustafa dedi ki:

  Aliseydi bey merhabalar,
  24 aralık 2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı oldum.Belgem bakanlık tarafından hazırlanmakta. Belgem gelmeden bir iş yeriyle sözleşme yapmam mümkünmü. Sözleşme yapabilmem için belgemin elime ulaşmasımı gerekli. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
  saygılarımla. iyi çalışmalar.

 55. İlknur dedi ki:

  Merhabalar Aliseydi Bey,
  Ben Gıda Yüksek Mühendisiyim ve Turizm sektöründe çalışıyorum. Şu an çalıştığım iş yerimin isteği üzerine 24 Aralık 2011 tarihli İş güvenliği uzmanlığı sınavına girdim ve başarılı oldum. Aynı anda hem gıda mühendisliği hem de iş güvenliği uzmanlığı yapmam istendi fakat şu an sözleşmesi fesh edilecek olan ( dışarıdan danışman olarak gelen ) uzmanımız imzaya açılan yeni kanun tasarısı kabul edilirse işletme bünyesinde çalışacak olan iş güvenliği uzmanının bu iş dışında başka işle görevlendirilemeyeceğini ama o zamana kadar çalışılabileceğini söyledi. Bir kaç ay içinde bu kanunun izalanmasının muhtemel olduğunu ama yinede şu an için iki şekilde de iş yerinde görünebileceğimi de ekledi. İş güvenliği uzmanlığı hafife alınacak bir meslek değil, fakat işletmelerin iki işi bir arada yaptırır kar ederiz mantığı yüzünden insanlara böyle yaklaşmaları çok üzücü. Bu durum karşısında benim nasıl hareket etmem gerekiyor ? Sözleşmeyi hemen imzalamam isteniyor çünkü. İlginize şimdiden teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

  • aliseydi dedi ki:

   İlknur Hanım,
   Yeni iş kanunu çıkan haberlere göre pazartesi(05.03.12) TBBM onaylanacak. Bu taslakta size söylendiği gibi(iş güvenliği uzmanının bu iş dışında başka işle görevlendirilemeyeceğini ama o zamana kadar çalışılabilirsin)diye bir şey yok. Bu yasa doğrultusunda çıkacak yeni yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar, mevcut yönetmelikler geçerli olacak.
   Şu andaki mevzuata göre de İG uzmanı asıl işini aksatmayacak şekilde mesleğini yerine getirebilmektedir. Yeni çıkacak yönetmeliklerde de bu konu, büyük bir ihtimalle bu doğrultuda olacaktır. Çünkü sizin tam zamanlı uzman olarak çalışmanızı gerektirecek sayıda personel (şu anda 1000 kişi)olmayacaktır.
   Onun için sözleşmeyi imzalayın ve işinize devam edin.
   Görüşmek üzere, selamlar.

 56. arzu dedi ki:

  hocam merhaba size bir sorum olacak lütfen beni bilgilendirin hocam bir şantiyeye çadır kurarak işçileri orda yatırmak kanunen şuçmu biliyorsanız lütfen söyleyin şimdiden teşekkürler…

  • aliseydi dedi ki:

   Arzu Hanım,
   ‘İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’te sorunuza cevap alabilirsiniz. Çadırdan belki bahsetmiyor ama mevzuat şartların(hava, sıcaklık, genişlik vs) yerine getirmiyorsa olup olmayacağı ortaya çıkacaktır.
   Selamlar

 57. kenan dedi ki:

  Aliseydi Bey,

  Bir inşaatta A sınıfı iş güvenliği uzmanının altında yardımcı eleman olarak görev yapan bir mühendisim. Uzmanın önceden bilgilendirmediği veya iş güvenliği defterinde belirtmediği uyarmadığı bir konu hususunda oluşacak bir kazadan önlem alınmaması sebebiyle sorumlu tutulabilir miyim? Ayrıca “yardımcı eleman olarak çalışan iş güvenliği mühendisleri” konusunda kanunlarda belirtilmiş hususlar veya örnek mahkeme kararları mevcut mudur?

  Şimdiden teşekkür eder, hayırlı işler dilerim..

  • aliseydi dedi ki:

   Kenan Bey,
   Yardımcı eleman olarak görev yapan bir mühendis Uzmanın önceden bilgilendirmediği veya iş güvenliği defterinde belirtmediği uyarmadığı bir konu hususunda oluşacak bir kazadan önlem alınmaması sebebiyle sorumlu tutulmaz tutulmamalıdır. Bu hususta örnek mahkeme kararları benim bildiğim kadar yoktur. İş sağlığı ve iş güvenliği koordinatörü olmak ayrı bir konumdur.
   Selamlar

 58. ALİ dedi ki:

  SELAMLAR ALİSEYDİ BEY ÖNCELİKLİ OLARAK SİZİ TEBRİK ETMEK İSTİYORUM ÇÜNKÜ HİÇBİR KARŞILIK BEKLEMEDEN İNSANLARI BİLGİLENDİRİYORSUNUZ ÇOK TŞK EDERİM
  SİZE BİR SORUM OLACAKTI BEN FEN FAKÜLTESİ FİZİK MEZUNUYUM İŞ GÜVENLİĞİ SERTİFİKASI ALMAK İSTİYORUM GELECEĞİ OLAN BİR MESLEK ONU DA BİLİYORUM FAKAT ÇEVREMDEKİLER 3-5 SENEYE KADAR MAKİNE MÜH. NİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ BU ALANA YÖNELECEKTİR SİZ TEKNİK ÖĞRETMENLER İŞ BULSANIZ DAHİ KISA SÜRE SONRA SİZİ İŞTEN ÇIKARIP MÜHENDİSLER TERCİH EDİLECEKTİR DENİLİYOR SİZ BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ..

  • aliseydi dedi ki:

   Ali Bey,
   Çevredekilere dinleyin fakat çok bağlı kalmayın.Siz bu piyasaya girer ve kendinizi ispat ettikten sonra çevre kendiniliğinde oluşacaktır. İş güvenliği uzmanı bu sahadaki mevzuatın takipçicidir. Meslekte olanlar zaten işlerini yapmaktadır.
   Selamlar..

 59. NAZLI dedi ki:

  Merhaba Ali Bey;
  Bu kadar donanımlı insanların olması bizim gibiler için büyük şans siizi tebrik ederim.sorum olcaktı cevaplarsanız çok memnun olurum.ben kimya böl mezunu bir işsizim İSG uzmanlığı için belge almak istyrum aama kpss hazırlanıyorum acaba acele etmesem mi 3ay sonra alsam mı yoksa şimdi al ne olur ne olmaz mı dersiniz?bazı kişiler bu işin çok tehlikeli olduğunu söylüyor yükümlülükleri ağır diyor ama uzun zamandır işsiz bi insan olarak almam gerektiğini düşünüyorum siz ne dersiniz deneyimlerinize dayanarak.bide bazı kişilerin belgeleri iptal olmuş bizim kide ilerde olur mu sizce yada bakanlıktan eğitim alsak daha mı garanti olur,şimdiden ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

  • aliseydi dedi ki:

   Nazlı Hanım,
   Önce KPSS neticede işe giremez iseniz son çare Uzmanlık belgesi derim. Yakında ilgili yasa çıkacak ona göre hareket edersiniz. Eğitimi yetkilendirilmiş Yani yetki belgesini almış kurumlarda almanızla bakanlıkta almanız önemli değil. Hangisini kendinize uygun görüyorsanız orada alırsınız.
   Selamlar

 60. Yasho85 dedi ki:

  Ali bey merhaba;

  Ben şu an Anasanayi otomobil fabrikasında satınalma uzmanı olarak çalışıyorum Makina Mühendisiyim ileride kullanmak üzere C sınıfı İSG sertfikası aldığım zaman mevcut işyerimde çalıştığım sürece ki işyerim 8000 personele sahip bu geçen süre yani 3 yıl sonra B sınıfına geçebilmek için başvurabilir miyim yani hem satınalma uzmanı hem isg uzmanı olarak mevcut işyerimde çalışmam mümkün müdür.?

  • aliseydi dedi ki:

   Engin Bey,
   Genelde benzer cevapları içeren soruları ayrı ayrı cevaplamıyorum ama size bir ayrıcalık olsun.
   Çalıştığınız firmada en fazla 750 kişiye bir B sınıfı iş güvenliği uzmanı (tam zamanlı)çalıştırılması şartı var. Siz tek kişi 8000 kişinin çalıştığı firmaya C sınıfı olarak bakacaksınız ve aynı zamanda başka işi de yapacaksınız. Bu mümkün değil.
   Şöyle olsaydı, firmanızda 300 kişi çalışıyor olsaydı(Kendi sınıfınıza uygun veya tehlike sınıfına uygun uzman altında)İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ işini aksatmamak üzere diğer işlere bakbilecektiniz.
   B sınıfı sertifikasını almanız için 3 yıl şartı da 3 yıl C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığınızın belgesini bakanlığa sunmanız gerekir. Yani firmanızda iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya başlama tarihini bakanlığa bildirisiniz, ondan sonra iş güvenliği ile ilgili yazışmaları İSG kurul toplantıları vb kayıtlarını üç yılsonunda bakanlığa sunarsınız ve B sınıfına girmeyi hak edersiniz.
   Selamlar.

 61. Yüksel dedi ki:

  merhaba hocam ben kütahyadan yüksel teknik öğretmenim. 13 mayısdaki isg sınavına gireceğim. hocam ben kütahyada OSGB kurmak istiyorum. A sınıfı uzmana ihtiyacım var sizin ile telefonda görüşebilir miyiz.

 62. osman dedi ki:

  emniyet müdürlüğünde polis olarak görev yapan teknik eğitim fakültesi mezunu bir polis memuruyum, bu sertifikayı emniyette nasıl kullanabilirim, c sınıfı aldığımı varsayarsak, basından takip ettiğim kadarıyla emniyet muaf tutuldu diye biliyorum, 200.000 kişilik bir teşkilatta bir işe yarar mı bu sertifika

  • aliseydi dedi ki:

   Osman Bey,
   Kanun, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenliyor.Kanuna göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), genel kolluk kuvvetleri ve MİT Müsteşarlığı’nın faaliyetlerinde, afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetlerinde, ev hizmetlerinde, çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar hakkında, hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında iyileştirme kapsamında yapılan iş yurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetlerinde uygulanmayacak, bilgilerinize,
   Selamlar

 63. gökhan derin dedi ki:

  Değerli hocam öncelikle engin bilgilerinizden bizleri faydalandırdığınız için sonsuz teşekkürler.Ben inşaat mühendisi gökhan derin aynı zamanda da c sınıfı isg sertifikasına sahibim henüz sertifikamı kullanmadım yeni aldığım için çevremde bu sertifakaya sahip bir kaç arkadasım da var ve yine işyeri hekimliği sertifikası bulunan abim ile birlikte isg danışma merkezi kurup bu işibiraz daha profesyonelce verme konusunda uzunca süredir düşünüyorum bireysel çalışmaktansa bu şekilde çalışmanın daha ciddi ve daha geniş kapsamlı olacağı kanısındayım ancak sizin çok değerli fikirlerinizi de almak isterim bana bu konu ile ilgili ışık tutarsanız çok sevinirim.Eğer zaman ayırıp geri dönüş yaparsanız minnettar kalırım.iyi çalışmalar saygılar selamlar hocam

  • aliseydi dedi ki:

   Gökhan Bey,
   iş potansiyeli olan bir meslek, bizlerde geçti. Geleceğinizi bu yönde idame ettirmek düşüncenizin doğru karar olacağına inanıyorum.Şimdiden hayırlı olsun.
   Selamlar

 64. gökhan derin dedi ki:

  hocam teşekkür ederim ancak size bir konuda danışacağım bu şekilde bir isg danışma merkezi kurup profesyonel hizmet sunmak için en az kaç kişilik bir ekip olması ve bu tür hizmeti sağlamamız için bulundurmamız gereken ekipmanlar ve buro için gerekli değerler var mı örneğin buro için belirli bir metrekare sınırı muayene kabini tıbbı cihazlardan bazıları v.s gibi bu konu ile de ilgili bilgiye sahipseniz benimle paylaşırsanız yada bu ayrıntıları öğrenebileceğim bir yere varsa bildiğiniz beni yönlendirir yoluma ışık tutarsanız çok sevinirim teşekkürler saygılar hocam

 65. Mustafa dedi ki:

  Hocam mrb. İş Güvenliği uzmanları kaç firmaya birden bakabilirler ? Yanıtlarsanız memnun olurum.Teşekkürler.

  • aliseydi dedi ki:

   Mustafa Bey,
   Diğer çalişanlar gibi çalışma saati haftada 45 saati geçmeyecek şekilde.Firma sayısı baz alınmadan İlgili mevzuata göre çalışan sayısına göre saat baz alınır.
   Selamlar.

 66. zafer dedi ki:

  Mrb Ali Bey,ben kimya bölümü okumaktayım ancak mezuniyetim şubatta olacak bu süre zarfında herhangi bir eğitimden ya da başvurudan yararlanabilirmiyim? mezun olmak öncelik şartmıdır?teşekkürler..

 67. rs dedi ki:

  mrb aliseydi bey. ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. özelde değil de devlette çalışmak istiyorum.devletin varsa hangi kurumunda işimi yapabilirim
  ayrıca kpss’ye girmem gerekiyor mu?
  tesekkur ederım

 68. serkan dedi ki:

  ali bey merhaba ben devlette teknik öğretmenim benim size iki sorum olacaktı
  1.devlet memuru iken özelde iş güvenliği uzmanlığı yapılabilir mi?(bu sorum teorikte yasal olarak sorunum yok galiba ama ben sizin tecrübenizden pratikte yeterli zaman kalarak bu işi yapmak mümkünmü hedefim çok yüksek rakamlar degil sadece yangelir olabilir mi acaba)
  2.devlette öğretmenlikten iş güvenliği uzmanı olarak geçiş mümkünmüdür ve önerirmisiniz?
  cevaplarsanız çok sevinirim çok teşekkürler.

  • aliseydi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey,
   Devlette iken Özelde iş güvenliği uzmanı olarak çalışamazsınız. Ancak bulunduğunuz kurumun yetkili birim amirinin izni olacak şekilde başka bir devlet kurumunda İSG uzmanı olarak çalışabilirsiniz.
   Devlette ki herhangi bir birimde ihtiyaç olursa alan veren de sorun çıkmaz ise geçiş olabilir. Önerme konusuna gelince şu andaki maddi ve manevi durumunuza göre siz karar verirseniz daha iyi olur.

 69. Murat KOÇ dedi ki:

  Ali bey meraba ,su ürünleri mühendisleri de iş güvenliği uzmanı olabiliyor mu bunu çok merak ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim ,şimdiden teşekkürler ..

 70. çiğdem gökalp dedi ki:

  merhaba ali bey ben yüksek iç mimarım ve bir inşaat firmasında çalışıyorum. iş güvenliği uzmanlığı konusunda bilgi edinmeye çalışıyorum. uzman olabilecek kişiler hakkında mimar olabileceği yazıyor acaba iç mimarlık mezunları da uzman olabiliyor mu? bu konu ile ilgili internette hçibir bilgi bulunmamakta yardımcı olursanız sevirim şimdiden teşekkürler…

 71. Davut KOÇ dedi ki:

  Merhaba Ali Seydi bey.. Öncelikle bizleri bu konuda bilgilendirdiğiniz için sevgiler, saygılar ve teşekkürlerimi iletiyorum.
  Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği Mezunuyum (2 yıllık Yüksekokul).
  Bir kamu kurumunda (belediye) Memur olarak çalışıyorum. Kadrom teknik değil, ama diplomamda ünvanım Bilgisayar teknikeri olarak yazıyor. Bu durumda İş Güvenliği Uzmanlığı sertifikası eğitimi alabilir miyim?? Eğer alabilirsem, kamu kurumunda İş Güvenliği Uzmanı şeklinde görevlendirilebilir miyim??
  Tekrar Teşekkürler

  • aliseydi dedi ki:

   Merhaba Davut Bey,
   Sizin sorunuzla bu nevi sorular soranlara da bir sefer daha cevap vermiş olayım.
   Bu durumda İş Güvenliği Uzmanlığı sertifikası eğitimi ve dolaysıyla sertifikası alamazsınız. Yönetmelikte kast edilen teknik elemanlar; Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları dır.

   Selamlar.

 72. AHMET dedi ki:

  Ali Bey selamlar,
  Mümkünse benimde bir sorum olacak.

  Bir inşaat firmasında Tam zamanlı, C sınıfı uzman olarak yeni işe başladım, mühendislik fakültesi mezunuyum. Tecrübesiz bir ISG Uzmanıyım. Çalıştığım şirket, bir şirketin A sınıfı uzmanından danışmanlık almakatadır. Benim bu durumdaki sorumluklarım (cezai ve diğer) nelerdir. Aslına bakarsanız benim uzmanlık sınıfım, şantiyede çalışmak için uygun değil. Burada kafamı karıştıran A sınıfı uzmanın verdiği ” Danışmanlık ” hizmeti ve bu durum beni biraz tedirgin etmekte. Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  İyi Çalışmalar

  • aliseydi dedi ki:

   Ahmet bey,
   Ağır ve tehlikeli iş olan inşaat firmasında en az B sınıfı iş güvenliği uzmanı uzman olarak çalışmalı. (danışmanlık değil) kurul toplantılarına katılmalı. Eğer bir uzman yetmiyorsa C sınıfı iş güvenliği uzman(uzmanları)ı da A sınıfı (veya B) ile çalıştırılabilir.
   6331 İSG ve ilgili yönetmelikte çıkarttığım yorum böyle.
   Selamlar

 73. betul dedi ki:

  merhaba Ali Bey
  ben biyoloji mezunuyum henuz bu sene mezun oldum.fakat gecen senelerde kimyagerler derneginin is sagligi ve guvenligi konulu egitimine katildim ve katildigma dair bir belge aldim.daha sonrasinda erasmus ile yurtdisina gittim.yurtdisindada bu belge ile is sagligi alaninda donus yapincaya kadar calistim.fakat o belge sadece egitime katildigima dair bir belge,yani uzmanlik setifikasi degil.geldikten sonra ogrendimki bu belgeyi sadece muhendislik ve fizik kimya mezunlari alabiliyormus.ve buyuzden sertifika programina katilamiyorum.yurtdisinda bu konu ile ilgili calistigimi belgelersem sizce bu sertifika programina katilma hakki kazanabilir miyim? aydinlatirsaniz cok sevinirm.iyi gunler.simdiden teskkrederm

 74. Nalan dedi ki:

  İyi akşamlar efendim,
  Sorum iş güvenliği belgesi ile alakal olacaktı.Eşim İnşaat Teknikeri ve C sınıfı uzmanlık belgesi almak istiyor.Bu konuda yapılacak birşey varmıdır?Bildiğim kadarı ile mevcut yasalar buna müsaade etmiyor ama yinede görüşlerinizi alma istedim belki bir oluru vardır diye.
  saygılarımla

 75. kaan sekban dedi ki:

  meslek adına yürüttüğünüz bu hizmeti gururla izlemekteyim. ben 2012 Mayıs sınavında başarılı olarak C Sınıfı İş Güvenliği uzmanlığı belgesini aldım. Şimdi İstanbul’da bir İnşaat şantiyesinde çalışmaktayım. Ana firmada değil, mekanik taşeronunda çalışıyorum. Ana firmanın(yani inşaatı üstlenen firmanın) bir A sınıfı danışmanı mevcut. bakanlıkça burada çalışmam onaylanır mı? Neticede Ağır ve Tehlikeli işler sınıfında bir ortam inşaat şantiyesi. Ayrıca şantiyede taşeronlar iş güvenliği defteri tutmuyor, sadece İş Güvenlik Birimini kurmuş olan ana yüklenici firma tutuyor. Onlar da bizi toplantılarına çağırıyorlar. Neler yapmak lazım? Bu ortamda benim çalışmam yasal mıdır? defter ayrıca kendi firmam için tutmam gerekir mi? Ek olarak yapacaklarım nelerdir? sorumluluk sigortası hakkında da biraz bilgi verebilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

  • aliseydi dedi ki:

   Kaan Bey,
   anlaşılan şimdiye kadar bu şekilde yürütmüşsünüz. Bundan sonrası için de yeni yönetmeliği bekleyin taslağa göre sizin durumlarınızın uygun olabileceği anlaşılmaktadır. Selamlar

 76. ufuk dedi ki:

  Merhaba Ali Bey;
  Ben bir kamu kuruluşunda mimar olarak çalışıyorum
  İş güvenliği uzmanı olmak için bir kursa başladım
  Kısmetse hayırlısıyla olacağım
  Size sormak istediğim konu:Ben bulunduğum kurumda inşaat kontrollüğü yapıyorum.Aldığım bilgilere göre kurumumuzun iş güvenliği uzmanınada ihtiyacı var.Acaba ben iş güvenliği uzmanı olursam, çalıştığım kurum hiçbir ek ücter ödemeden iş güvenliği uzmanı gereken işlerde görevlendirebilirmi.Hatta mevcut kontrollüklerimide devam ettirerek benden iş güvenliği uzmanlığı görevide isteyebilirlermi.Eğer böyle olursa bu uzmanlığı kazanmamın bana yarardan çok zararı olacaktır.Yada kurumum bana ek bir ücret verme durumundamı kalacak, ve bu uzmanlığın dışında başka bir kontrollük gibi görev talep edemezmi.Son olarak ta kurumumda iş güvenliği uzmanlığı ünvanımı kullanacak hiçbir görev alamazsam 5 yıl sonra tekrar sınava girme gibi bir zorunlulugum olacakmı.
  Teşekkür ederim.Saygılarımla

 77. pelin dedi ki:

  Merhaba Ali bey , ben özel bir hastanede muhasebe sorumlusu olarak çalışmaktayım. Geçen sene
  c sınıfı isg uzmanlık sertifikamı aldım. şimdi çalıştığım hastane benim sertifikamı kullanmak istiyor.benim sorum ,c sınıfı sertifikayı büyük bir özel hastane kullanabilir mi? eğer kullanabiliyorsa, ben henüz tecrübem olmadığından dolayı çekiniyorum.Bana önerileriniz neler olur ? SAYGILARIMLA

  • aliseydi dedi ki:

   Pelin Hanım,
   Ayakta ve/veya yataklı teşhis ve tedavi yapılan sağlık kuruluşlarındaki faaliyetler Çok Tehlikeli İşler sınıfına girmektedir. C sınıfı sertifika bu sınıfa bakamaz. Baksa bile İG Uzmanının yapacağı görevler ve sorumluluklar var. Olmaz olmaz bir konu ile suçlanırsınız size sahip çıkanda çıkmaz ise başınız ağrır. Çünkü yükümlülüğünüzü ve sorumluluğunuzu yerine getirmemiş olacaksınız.
   selamlar

 78. gökhan derin dedi ki:

  hocam saygılar..inşaat mühendisi ve aynı zamanda c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım bir şantiyede iş güvenliği uzmanı olarak görev alabilir miyim şantiyede firmaya bağlı sadece 10 tane ssk lı çalışan mevcut. inşaat mühendisi ve iş güvenliği uzmanı olmam sebebiyle çok tehlikeli sınıf olan inşaatta görev alabileceğim söylendi ama sizin bana daha çok yardımcı olabileceğinizi düşündüm teşekkürler hocam

 79. tülin dedi ki:

  merhaba aliseydi bey ben mimarım iş güvenliği uzmanlığı kursuna katılıp c sınıfı sertifikası almak istiyorum fakat staj yapacağımız yerleri kendimiz bulmamız gerekiyormuş tabii buralar iş güvenliği uzmanı bulundurabilen yerler olacak acaba sizin önerebileceğiniz ankarada staj yapabileceğim bir firma varmı eğer yardımcı olursanız çok sevinirim ayrıca mayısda olacak sınavda c sınıfı sertifikası için en az kaç puan almam gerekiyor ve bir de iş güvenliği uzmanlığı ücretleri hakkında çok fazla şey söyleniyor ama net bişey yok daha doğrusu ben çok iyi bilmiyorum nerelerde çalışır bireysel mi çalışır ücretler ne kadardır beni bu konuda da aydınlatırsanız çok sevinirim yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

 80. aliseydi dedi ki:

  Gökhan Bey,
  Siz ağır ve tehlikeli işlerde bir A veya B Sınıf uzmanla beraber çalışabilirsiniz.
  Selamlar

 81. Tanju dedi ki:

  Ali bey merhaba,
  B sınıfı uzmanlığa yükselmek için bakanlığın baktığı evrak sözleşme başalangıcımı yoksa sgk işe giriş bordrosumu? Neye göre yükseliyor uzmanlık sınıfları
  Saygılar kolay gelsin

  • aliseydi dedi ki:

   Tanju Bey,
   Çalıştığınız süreyi belgelendirmeniz gerekmektedir. Bunlarda; işyerleri ile yaptığınız Uzmanlık sözleşmesini zamanında Genel Müdürlüğe bildirmeniz,SGK işe giriş bordrosu, çalışma esnasındaki kurul toplantısı ,öneri ve tedbirler defteri nüshaları, başka uyarı yazıları gibi belgelerin hepsi olmasa da aralıklı tarihlerde dosyalamak, Sürenin sonunda genel müdürlüğe sunmaktır.
   Bu şekilde şimdiden hazırlanırsanız, sıkıntı olmadan bir üst sınıfa geçmeye hazır olusunuz
   Selamlar

 82. isa dedi ki:

  Merhabalar Ali Bey ;
  Ben teknik eğitim fakültesi tekstil öğretmenliği mezunuyum ama maalesef atama olamadığı için kpss ye girmedim ve bu yüzden bir tekstil fabrikasında işçi olarak işe girdim öncelikle ben isg c sınıfı sertifikası alabiliyormuyum? birde bu sertifikayı aldığımda devlette isg uzmanı olarak çalışabilir miyim ? devlette ve özelde c sınıfı isg uzmanları ne kadar maaş alıyorlar bilgi verirmisiniz? çok soru sorduğum için özür dileyip, şimdiden teşekkür ediyorum…

 83. hakan dedi ki:

  Ali Seydi bey merhaba
  Mayıs 2012 de C sınıfı İSG uzmanlık belgemi aldım.
  Bireysel olarak çalışmayı düşünüyorum..bunun için elinizde sözleşme örneği mevcutmudur?
  bir de bakanlığa göndermem gereken belge vs varmı?
  yardımlarınız için şimdiden tşkler

  • aliseydi dedi ki:

   Hakan Bey,
   çok sözleşme örneği var enkısa olanı ektedir.
   Selamlar
   İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SÖZLEŞMESİ
   İşyerinin :
   Unvanı :
   Adresi :
   Telefon Numarası :
   Faks Numarası :
   E-Posta :
   SGK/Bölge Müdürlüğü Sicil Numarası :
   Faaliyet Alanı :
   Yer Aldığı Tehlike Sınıfı :
   Toplam İşçi Sayısı :
   İş Güvenliği Uzmanının :
   Adı ve Soyadı :
   T.C. Kimlik Numarası :
   Mesleği :
   Diploma Tarih ve Numarası :
   Belge sınıfı Tarih ve Numarası :
   Hizmet Vereceği İş Güvenliği Uzmanlığı Süresi :
   Adres:
   Telefon Numarası :
   Faks Numarası :
   E-Posta :
   Çalıştığı Diğer İşyerlerinin :
   Unvanı :
   Yer Aldığı Tehlike Sınıfı :
   SGK/Bölge Müdürlüğü Sicil Numarası :

 84. aşkın bozkurt dedi ki:

  merhaba ali bey ben aşkın bozkurt 13 yldır jandarma genel komutanlığında subay olarak çelışıyorum.kara harp okulu mezunuyum ve diplomamda SİSTEM MÜHENDİSİ yazıyor.ben C sınıfı sertifika alabilirmiyim.bu konuda kesin bilgiyi nerden elde edebilirim.

  • aliseydi dedi ki:

   Aşkın Bey,
   Bence C sınıfı sertifika alabilirsiniz. Kesin bilgiyi İş Sağlığı ve güvenliği Genel Müdürlüğü ünden öğrenebilirsiniz.
   Selamlar

 85. Cihan dedi ki:

  Merhabalar Ali Seydi Bey, bir kamu kurumunda makina mühendisi olarak çalışmaktayım, kurumum beni iş güvenliği uzmanlığı eğitimine gönderdi, mayıs ayında da sınavına gireceğim. Kamuda maaşlara 1200 TL’ye kadar ek ödeme geleceğini de hesaba katarsak, sizce özellikle kamu sektöründe bu işin artısı eksisinden fazla olur mu sizin görüşlerinize göre? Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

 86. Cihan dedi ki:

  Ali Seydi Bey,
  Kanun maddesinde “çalışmakta oldukları kurumda” veya “diğer kamu kurum ve kuruluşlarında” ibaresi yer almakta söylediğiniz gibi, burada veya kelimesi geçtiği için sadece kurumumuzdaki 80 saate kadar görevlendirilmemiz karşılığında bir ek ödeme alınacağı kesin kanaatindeyim, hatta genel müdürlüğümüzce bu yazışmalar şu an yapılmaktadır.
  Birçok tanıdığım ve işin içinde olan kimseler, kamuda bu işin özel sektöre göre uygulama anlamında daha zor olacağını ve daha riskli olacağını söylemekteler, bir anlamda dertsiz başa dert almak gibi algılanıyor, bu konudaki fikrinizi merak ediyorum açıkçası, saygılarımla.

  • aliseydi dedi ki:

   Cihan Bey,
   Teşekkür ederim. Kamuda bu işin özel sektöre göre uygulama anlamında daha zor olacağını ve daha riskli olacağı görüşüne katılmıyorum.İş güvenliği uzmanlığının riskli bir meslek olduğunu baştan kabul etmek lazım. Bir çok(bir söylentiye göre 25 kişi) arkadaşın içerde olduğu bir gerçek. Karar sizin.
   Selamlar

 87. turgay dedi ki:

  merhaba Ali Seydi Bey,benım birden fazla sorum olucak bıkmadan usanmadan cvb vericegnizi düşünüyorum.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…
  İş saglıgı ile ilgili yasanın tam anlamıyla uygulana bileceğini inanıyormusunuz.
  Son 2 yıl içinde uzman sayılarındaki artışı da göz önüne alırsak ve bu hızla giderse uzmanlıktada işşiz kalınılabilir mi VE maaşlarda düşme olurmu
  işin gercek sahibi olan firma uzman calıstırıyor ise Alt taşeron firmalar( 1 den fazla ve toplam işci sayısı 300 den fazla ise) baska uzmanlar çalıstırmak zorundamı …

 88. özkan tora dedi ki:

  ali seydi bey iyi günler.. ben teknik öğretmenlik mezunuyum.. c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı seritifikasına alırsam c sınıfının beliritldiği az tehlikeli iş yerlerinden kasıt hangi alanlar ve firmanın c sınıfı olup olmadığını nasıl öğreniriz.. kısacası ben sakaryada yaşıyorum c sınıfını hakedersem sanayi şehrinde iş bulmak olasılığım yüksekmi..genelde mühendisler tercih ediliyor ve tecrübe istiyor..

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Tora,
   İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ incelerseniz sorunuzun cevabını bulabilirsiniz .
   Selamlar

 89. özkan tora dedi ki:

  teşekkürler ali bey.. 50 den fazla işçi çalıştıran yerlerin c b a sınıflarının tamamı zorunlu hale ocak 2013 te diye duydum doğru mudur? değilse bizi bilgilendirebilir misiniz rica etsem..

 90. zeki dedi ki:

  sayın ali bey benim bilecikte mermer ocağı ve afyonda fabrikam var iş güvenliği uzmanı hem ocağa hem fabrikaya bakamıyor diye bilgi aldım. bununla ilgili bilgi veririseniz memnun olurum

  • aliseydi dedi ki:

   Zeki Bey,
   Bu bilgiyi nereden aldınız onu belirtmemişsiniz. Eğer İG Uzmanın şartları(sertifikası bakmaya yeterli ise) iki yerede(daha fazla da olabilir) bakmaya müsade ediyorsa,
   ve aylık çalışma saatını süre olarak geçmiyor ise(sizde tam süreli çalışıyorsa ayda 217 saat) bakaar.Başka herhangi bir engel yok. Selamlar

 91. Hakan ANKAN dedi ki:

  Ali Seydi BEY;
  Yazılanları ve cevaplarınızı okudukça karamsarlaşıyor. İş güvenliği uzmanı olarak çalışmak isteyen arkadaşlar araştırmadan hiç fikri olmadan sizden hazır bilgiyi almaya çalışmakta.Önlerindeki bilgisayarı kurcalayıp biraz araştırsalar sizi basit sorularla meşgul etmek yerine sizin deneyim ve bilginizden daha faydalı şekilde yararlanabiliriz.Sizin 1 yıldır tecrübesi olan meslektaşınızım geleceğimi -kariyerimi bu meslek kolu üzerine kuruyorum. Geleceğe karamsar bakmam ama sizce geleceğimizi bu meslekte aramakla doğrumu yapıyoruz.. Bu meslek değer kaybeder mi. Bize ihtiyaç azalır mı? ve İçeride yatan arkadaşlar meslektaşlar var duyuyoruz ama bilmiyoruz. Buda beni korkutuyor.Lütfen tecrübe ve deneyimlerinize dayanarak ne yapalım da bu işin hakkını verelim bir insanın canına malına zarar vermeyelim.Yani içeri girmeyelim. Son olarak bizi en kötü duruma -ki bu durumda cezaevi- düşmemek için neler yapmalıyız. Neler yapmamalıyız. kolay gelsin.Paylaşımlarınız emeğiniz ve sabrınız için teşekkür ederim.

  Etraflıca çalış, doğru bir şekilde araştır, dikkatlice düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi ve samimi bir şekilde uygula..
  Konfüçyus

  • aliseydi dedi ki:

   Hakan Bey,
   Dediklerinize katılıyorum. Daha çok basit sorular var ki; bu soruların bazılarını da İG uzmanı(maalesef) arkadaşlar soruyorlar.
   Türkiye gibi İSG kültürü gelişmemiş ülkelerde İG Uzmanlığı yapmak kolay değil, başka çaresi olmayanların yapacağı bir iş (bu tespitte çoğunu hoşuna gitmeyece k).
   Karamsarlığa gelince; bilindiği üzere İSG önemli bir o kadarda İG uzmanları içinde riskli bir iş, onun için riski değerlendirip gerekli önlemleri almadan bu işi yapmaya kalkılmamalıdır.
   Ne yapmamız gerekire, cevabı siz vermişsiniz(Etraflıca çalış, doğru bir şekilde araştır, dikkatlice düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi ve samimi bir şekilde-İSG KURALARINI VE MEVZUATI UYGULA ÖNERİ VE TEDBİRLERİNİ İLGİLİ MAKAMLARA YAZILI OLARAK BİLDİR, BELGELERİ SAKLA…- uygula..).
   Selamlar.

 92. Hakan ANKAN dedi ki:

  Teşekkür ederim bildiklerimi bir kezde sizden duydum. Yaptığım her ne iş olursa olsun hakkını vererek yapacağım.Başka çarem yok mu? Elbette var ama ben bu işi yapacağım . Umalım ki ben ve diğer arkadaşlarımız İSG KÜLTÜRÜNÜN oluşmasını sağlarız. Kaç İG uzmanının evinde CO dedektör’ü veya yangın tüpü var. Önce kendimizde bu kültürü oluşturmalıyız. VE Bence o zaman hem saygın hemde kabuslar görmeden yaşayacağımız günler yakın olur. BEN UMUTLUYUM BU İŞTEN PARA KAZANACAĞIM HAYAT KURTARACAĞIM.Değerli görüş ve bilgilerinize her zaman ihtiyacımız olacak.Sizi rahatsız etmeye devam edeceğim.

  MÜŞFİK KENTERDEN BİR ALINTI

  Asırlar önce bir toprak ağasının arazisinde çalışan iri yapılı güçlü kuvvetli kölelerden biri çektiği eziyetlere dayanamaz bir fırsatını bulup kaçar.
  Gece gün dağ bayır demeden yol alıp başkente varır. O gün şehirde baş pehlivanlık güreşleri vardır. Kaçak köle hemen görevlilerin yanına gidip güreşlere katılmak istediğini söyler.
  Padişahın adamları kölenin iri kalıbına bakarak bundan büyük bir baş pehlivan olur diye düşünürler ve onu güreşlere sokarlar. Köle bir bir ardı sıra bütün anlı şanlı pehlivanları yenerek birinci olur. Sevinçten havalara uçup taklalar atan yeni baş pehlivanı padişahın huzuruna çıkarırlar. Sultan kendisini tebrik edip “Dile benden ne dilersen?” der. “Padişahım ben bir köleyim bana özgürlüğümü vermenizi rica ederim” der. Padişah yüzünü eksitir “Bunu ben veremem pehlivan, özgürlüğünü kazanman için herkezi yenmen yetmez kendini de yeneceksin.”
  Köle “Sultanım kendi kendimi nasıl yenebilirim?” diye sorar. Bilge padişah cevap verir; “Zafer şarabıyla sarhoş olmamayı öğrendiğin zaman…”

  • Mustafa Işiyok dedi ki:

   hocam kusura bakmayın ama hekes kendi uzmanlık dalında sertifika alsa çok daha iyi olur bir örnek vereyim hiç bir inşaat şantiyesinde mühendislerin mimarların durdugunu fabrikalarda görmüyoruz. bence esasişleri yerinde icra edenlerin alması gerekir çümkü müdahele etme şansı olur aksi halde sadece belgeden öteye geçmez lütfen bunada bir yorum getirin lütfen.gerçek bu

 93. mehmet can erdem dedi ki:

  Sayın Ali Bey ben teknik eğitim fakültesinin elektrik öğretmenliği bölümünden mezunum benim sorum ise; Teknik eğitim fakültelerinden mezun olanlar iş güvenliği uzmanı olması için kursa gidip bir belgemi alması gerekiyor yoksa bu bölümden mezun olanlar direk iş güvenliği uzmanı olabiliyormu bu soruma cevap verirseniz sevinirim kendinize iyi bakın saygılar.

 94. Ahmet Baran HAKAN dedi ki:

  Ali Seydi Bey öncelikle Türkiye’de yeni filizlenen İş Güvenliği konusunda yapmış olduğunuz açıklamalar için teşekkür ederim. Gerçekten bizleri aydınlatıyorsunuz. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım size sormak istediğim 29.12.2012 tarihinde çıkan İGU görev yetki sorumluluk yönetmeliği hakkında olacak. Bu yönetmeliğin Geçici Madde 2 şöyle der;

  “Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.”

  Demek istediği C sınıfı uzmanlar A sınıfı olarak sınırlı olmak şartıyla görev alabilirler mi? Bu konuyu açıklayabilir misiniz? Ayrıca sınır nedir?

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Hakan,
   Diyelim ki inşaat mühendisisiniz. İnşaat mühendisi olarak yapı işlerinde üç yıldır çalışıyorsunuz. Bu çalışmayı da belgelendirdiniz. C sınıfı İG Uzmanlık belgeniz var. İnşaat işlerinde sınırlı kalmak şartıyla 7 yıl A SINIFI İG uzmanının baktığı işe UZMANLIK EDEBİLİRSİNİZ.SELAMLAR

 95. Özlem Utku dedi ki:

  Bütün sorulara sabırla cevap vermişssiniz hepsini okudum.Çok teşekkür ederiz.
  Saygılar

 96. Demir dedi ki:

  Sayın Ali Seydi Bey,
  9 sene deneyimli bunun 6 senesi saha da geçmiş bir inşaat mühendisiyim.C sınıfı uzman bir arkadaşıma göre sınava girip C sınıfı uzmanlık belgesi alırsam geçmişteki 3 seneden fazla sigortalı saha tecrübemi gösterip B sınıfı uzmanlığa geçiş yapabileceğimi söylüyor.Bunun aslı var mıdır yada bu tecrübemi isg olarak göstermem mi gereklidir?Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 97. hasan dedi ki:

  Ali Seydi bey, öncelikle teknik içerikli paylaşımlarınız dan dolayı teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Ben de sizin gibi zonguldak mezunuyum. Makine mühendisi olarak özel bir şirkette görev yapıyorum.
  C sınıfı uzmanlık belgemi çalıştığım firmamda kullanacağım. Sözleşmede, süre hesabını çalışan sayısına göre (7sa/ay) yapıp belirlendiğinde benim gibi tam zamanlı çalışan birini ne ölçüde bağlar. Bu belirlenen süre ayda 1 gün İSG ile ilgileneceğim anlamında mıdır yoksa firmada zaten çalıştığım için sürekli sorumluluk taşıyorum anlamında mıdır. Konuyu biraz açarsanız sevinirim.
  Saygılarımla..

  • aliseydi dedi ki:

   Hasan bey,
   Kişi sayısına ve tehlike gurbuna göre yaptğınız 7saat/ay a göre sözleşme yapacaksınız. Bakanlığa bildireceksiniz.Öncelik İSG ye verip sonra mesleğinizi icra edeceksiniz.
   Selamlar

 98. saniye özgen dedi ki:

  Sizi ,sabrınızdan ve mesleğinize – insanlara olan saygınızdan dolayı tebrik ediyorum…Çok zor kazanılan bu vasıfların hakkını verdiğiniz için saygıyla eğilmek gerek…

 99. Selcen CANDAN dedi ki:

  Sayın Ali Seydi bey 1,5 yıldır OSGB de C sınıfı uzman olarak çalışmaktaydım. Bireysel çalışmak için bir kaç firmadan teklif aldım fakat bireysel olarak nasıl çalışmam gerektiğini bilmiyorum. Bireysel olunca eğitimler, sertifikalandırmalar vs. nasıl olacak.Veya SSK bildirimi falan nasıl olur, makbuz kesmem gerekir mi ve benim sözleşmeyi nasıl yapmam lazım. Bilgilendirebilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar…

  • selcen candan dedi ki:

   Ali Seydi bey bireysel çalışmak yasalara aykırı diyen arkadaşlar var, bilginiz var mı bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar…

 100. Pınar dedi ki:

  Ali bey ben c sınıfı sertıfıkası almak ıcın kursa basvurucağım.Bu sene ziraat mühendisliğinden mezun oldum ve İstanbulda yasıyorum.Ziraat alanında iş ilanları İstanbulda kısıtlı ve bu yüzden uzman olmak istiyorum ama çok karasızım sizce iş bulmam daha kolaymı olur lütfen benı bu karasız durumdan kurtarın hocam.Maddi durumumda okadar ıyı değil eger iş bulmam ziraat alanı gıbı zor olucaksa boşa para vermek ıstemıyorum.Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler hocam

  • aliseydi dedi ki:

   Pınar Hanım,
   İş bulmanız daha kolay olacak(en azında zraat mühendisliğine göre) onun için zaman geçirmeden İG uzmanlık belgesini alın. Eğitim alacağınız kurumlada iyi pazarlık yaparsaniz sertifikayı ucuza getirirsiniz.
   Kolay gelsin , iyi günler

   • pınar dedi ki:

    Hocam eğitim alacağım kurum üniversite fiyat sabit değilmidir yinede indirim talep etmelimiyim?

 101. pınar dedi ki:

  hocam bir sorum daha olucak ilk sınavda 70 alamazsam ikinci bir şans veriliyor mu?

 102. Semra dedi ki:

  Merhaba Ali bey
  Öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim..
  3 ay önce iş güvenliği uzmanlık belgemi aldım 78 puanla geçtim maden mühendisiyim
  26 yaşındayım Bayan olduğumdan dolayı mesleğimi arz edemiyorum fakat kpss de şansımı deneyeceğim şuan işe çok ihtiyacım var fakat iş güvenliği uzmanlığı deneyimli istiyorlar hep iş bulmakta zorlanıyorum bana bu konuda yönlendirme bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim.
  İst.avp yakasında oturuyorum.
  Almış olduğum sertifikalar..
  TEKNIK NEZARETCILIK BELGESI
  ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi Temel ve Dokümantasyon Eğitim Sertifikası
  TS 18001 OHSAS İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Temel ve Dokümantasyon Eğitim Sertifikası
  TS 18001 OHSAS İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi İç Tetkikçi Başarı Sertifikası
  ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi İç Tetkikçi Başarı Sertifikas
  ISO 9001:2008 KYS Temel ve Dokümantasyon Eğitim Sertifikası
  ISO 9001:2008 KYS İç Denetçi Başarı Sertifikası
  Saygılarımla…

 103. Nimet dedi ki:

  Merhaba; ben jeoloji muh. Mezunumun.6 yıl kuzey Ankara kentsel dönüşüm projesinde-aynı zamanda danışmanlık hizmeti yapıyor,kontrol mühendisi olarak çalıştım. çocuğuma bakmak için işten ayrılmıştım. Yavaş yavaş çalışmayı düşünüyorum… İG uzmanlığı sınavına girsem, c grubunda mı çalışmam gerekiyor… B grubuna geçiş yapabiliyor muyum?

 104. Caner CANOĞLU dedi ki:

  Hocam merhaba nasılsınız. Ben belediyede çalışıyorum. Size sormak istediğim biz belediyeler olarak iş güvenliği ve uzmanı çalıştırmak zorundamıyız yoksa 6331 sayılı kanunun 38. maddesi gereği 01/07/2016 tarihine kadar mu zorunluluktan muafmıyız. Bir türlü konuştuğum hoca ve uzmanlarda orta bir noktada buluşamadık. bazıları çalıştırmak zorunda olduğumuzu söylerken bazıları bu zorunluluğun kamu kurumu olduğumuz için temmuz 2016 tarihine kadar ertelendiğini söylüyor.. bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevinirim. Telefon numaranızı vermişsiniz ama size yazmadan arayıp rahatsız etmek istemedim. şimdiden çok teşekkür ederim.

 105. kader dedi ki:

  ali bey iyi akşamlar ben gıda teknikeriyim sertifika alabilirmiyim

 106. osman dedi ki:

  öncelikle siteye ve bizlere vermiş olduğunuz emek için minnettarız benim sualim biraz uzun olacak kusura bakmayın.benim olduğum bölgede osgb firması kurulmadı.buradaki tanıdıklar vasıtasıylada isg işinin yüzde doksanı bana verilecek eğer firma açarsam.ama doktor ve hemşire zorunluluğu olunca firma açmak biraz zorlaşıyor.benim sualim osgb açmadan da bu işi nasıl yaparız.bir çıkış yolu gösterirseniz çok memnun olurum.tekrar iyi çalışmalar hocam :)

  • aliseydi dedi ki:

   Osman Bey,
   Sizin bulunduğunuz bölgeyi belirtmemişsiniz. Ayrıca siz işyerleri ile sözleşme yaparak İG Hizmetlerini(bu arada İG Uzmanı olmanız ve işyerlerine uygun olması gerekmektedir) verebilirsinİZ.
   İşyeri hekimi de sizin gibi part taim hizmet vere bilir.
   Selamlar

 107. Tuna M. dedi ki:

  Ali Seydi bey iyi günler;
  Öncelikle başarılı çalışmalarınız ve iş güvenliği camiasına verdiğiniz destek için teşekkürler.
  Ben Amerika’da bulunduğum dönem içerisinde bir iş güvenliği sertifikası aldım. ABD’de her yerde karşılığı olan bir sertifika. Bizim mevzuatımıza göre Türkiye’de gerekli sertifikayı almam için C belgesi sınavına girmem gerekiyor. Peki elimdeki sertifikanın kabul görmesi / geçerliği için bir inceleme kurulu var mı ? Hangi kurumların belgeleri geçerli ? .

  Teşekkür ederim.

  • aliseydi dedi ki:

   Tuna Bey,
   Aşağıdaki 6331 sayılı kanunun ve İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik maddelerine göre Eğitime katıldıktan sonra bu sertifikayı albiliyorsunuz. Başka bir yorum yapamıyorum ve bilmiyorumda …Ancak İSGG Müdürlüğüne durumu anlatırsanız gerekli cevabı albileceğiniz umuyorum .
   Selamlar
   İSG KANUNUN MADDESİ

   İş güvenliği uzmanlığı belgesi
   MADDE 8 – (1) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:
   a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
   1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
   2) Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlardan; iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olanlara,
   3) Genel Müdürlük veya bağlı birimlerinde en az on yıl görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlara,
   4) İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişlerine,
   5) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl fiilen görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanı olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,
   EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
   b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
   1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,
   2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
   3) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dahil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
   EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
   c) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
   1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,
   2) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılanlara,
   EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
   (2) Birinci fıkranın (a) bendinin (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) (3) ve (4) numaralı alt bentlerinde sayılanlar, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına doğrudan katılabilirler. Bakanlıkta geçen çalışma süreleri fiilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi süresinden sayılır ve bu durumda olanlar Bakanlıktaki görevlerinden ayrıldıkları takdirde hak ettiği belgenin sınavına doğrudan katılabilir.

   İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
   İş güvenliği uzmanlığı belgesi
   MADDE 8 – (1) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:
   a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
   1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
   2) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az on yıl görev yapmış olanlardan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
   3) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
   4) İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az sekiz yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişlerine,
   5) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında uzman yardımcılığı süresi dâhil en az sekiz yıl fiilen görev yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,
   EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
   b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
   1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
   2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği alanında yüksek lisans yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
   EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
   c) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi; (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
   (2) Birinci fıkranın (a) bendinin (4) ve (5) numaralı alt bentlerinde sayılanlar, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına doğrudan katılabilirler. Bakanlıkta geçen çalışma süreleri fiilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi süresinden sayılır ve bu durumda olanlar Bakanlıktaki görevlerinden ayrıldıkları takdirde hak ettiği belgenin sınavına doğrudan katılabilir.

   • Tuna M. dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Ama aynı yönetmeliğin
    (2) Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı veya eşdeğer belgeye sahip olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan;
    a) Sahip olduğu belge ile en az yedi yıl çalıştığını belgeleyenlerden (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (A) sınıfı,
    b) Sahip olduğu belge ile en az üç yıl çalıştığını belgeleyenlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (B) sınıfı,
    c) Sahip olduğu belge ile müracaat ederek yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (C) sınıfı,
    iş güvenliği uzmanlığı belgesi Ek-1’deki örneğine uygun olarak Bakanlıkça verilir.
    (3) İkinci fıkranın (c) bendine göre (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi almak isteyenlere sadece bir kez doğrudan sınava girme hakkı tanınır.

    ibaresi gereğince sınava doğrudan katılma hakkım doğuyor yasal olarak. Ancak İş Güvenliği eğitimi veren kurumlardan “Ne yazık ki yurtdışından alınan belge ile başvuramazsınız, eğitim almanız gerekir” cevabını aldım. Halbuki mevzuata göre direkt olarak sınava girebiliyor olmam gerekir. Bununla ilgili nereye başvurmamı önerirsiniz ? Direkt sınava nasıl başvururum ?

    Teşekkür ederim…

   • aliseydi dedi ki:

    Tuna Bey,
    Genel müdürlüğe durumu anlatırsınız.
    Selamlar

 108. mustafa dedi ki:

  Aliseydi bey sizden bir bilgi almak istiyorum, ben şu anda eğitim sektöründe haftada 4 gün çalışarak ( ki iki gününde öğleden akşama kadar çalışıyorum) ve 2000-2500 TL maaş alıyorum, 21 aralık sınavı sonucunda B sınıfı uzman oldum, bir osgb benimle çalışmak istiyor, ben iş güvenliği konusunda hiç tecrübesi olmayan biri olarak nasıl bir ücret talep edebilirim? ve sizce çalıştığım sektörü değiştirip üzerine sorumluluğun çok büyük olduğu bir işe başlamak mantıklı mı? Sizin fikriniz benim için çok önemli, lütfen acil cevap verebilir misiniz? Cuma günü (2 gün sonra) görüşmeye gideceğim, şimdiden teşekkür ederim… (ücret konusunu e-mail adresime atabilir misiniz?)

 109. mustafa dedi ki:

  Bu kadar çabuk cevap yazdığınız için teşekkür ederim, ben dershanede çalışıyorum, durumumuzun ne olacağı meçhul, branşım kimya yani MEB’ e atanma şansım da az sizce iş güvenliği için konuşmaya gittiğimde ne kadar ücret talep etsem mantıklı olur? Ankara’ da yaşıyorum. ( serebrosit@yahoo.com ) mail adresimden beni aydınlatabilir misiniz? Çok teşekkür ederim şimdiden.

 110. ilkay dedi ki:

  Öncelikle selamlar.Bir kamu kuruluşunda v.h.k.i. kadrosunda görev yapmaktayım. Teknik eğitim fakültesi mezunuyum. Soruma gelecek olursak, sertifikayı almam durumunda v.h.k.i. kadromla aynı zamanda isg uzmanlığıda yapabilirmiyim? Yoksa illaki kamuda teknik eleman,mühendis gibi bir kadrodamı olmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Gerçek,
   Sertifikayı aldığınızda öncelikli olarak İSG uzmanlığını, zamanınız kalırsa kendi görevinizi icra edersiniz.Teknik kadroda olmanıza gerek yoktur.
   Selamlar

 111. canan dedi ki:

  Merhabalar.Ben bir kamu hastanesinde hemşire olarak çalışıyorum(17 yıldır) aynı zamanda ziraat mühendisliğini bitirdim ve c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım inşallah kısa bir süre sonra A sınıfıda olacağım.Beni önce kurumum iş güvenliği eğitimine gönderecekti fakat Nace kodları yuzunden ziraat mühendisliği hastanede isg uzmanlığı yapamazmış dediler ve vazgeçtiler kimya bölümü mezunu arkadaşımı gönderdiler bende kendi imkanımla gittim başardım.daha sora biyoloji mezunları da işin içine girince onlarda katılıp isg uzmanı oldular şimdi ise hastanede isg uzmanı olarak (haftada 2-3 gün)çalışmaya başladılar.Ben kendi kurumumda bu alanda isg uzmanı olarak çalışamaz mıyım? Lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim çünkü kimse net birsey söyleyemiyor biyologlar kimyagerler çalışabiliyorsa ziraat mühendisinin on kere çalışması gerekir ayrıca bitki koruma bölümü mezunu olduğum için genetikten mikrobiyolojiye kadar birçok dersi bende gördüm ve 17 yıldır da hastanelerin içindeyim bu işi yapmayı çok istiyorum ve çok iyi yapacağıma da inanıyorum. Lütfen bana izlemem gereken bir yol gösterirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler!!!!

  • aliseydi dedi ki:

   Canan Hanım,
   Mevzuatımıza göre biyoloji bölüm mezunları ile sizin hiç farkınız yok. 17 yılınızı da bu işe vermişsiniz(toplamda öğretim yılı dört yıl). Bu konuda fazlanız var eksiğiniz yok. Ancak tercih meselesi (veya sahiplenme)dir.
   Selamlar.
   kolaygelsin..

 112. Erhan ÖZDEN dedi ki:

  Selamlar saygıdeğer hocam.
  Ben Milli Eğitimde okul müdürü olarak çalışmaktayım. Kimya bölümü mezunuyum, kısa bir süre önce sınavı geçip A Sınıfı İGU oldum. Şimdi ben bir OSGB de çalışabilirmiyim ya da yalnız başıma danışmanlık hizmeti verebilirmiyim. Bi de okulda yönetici olan birisi 2016 Temmuzdan sonra kendi kurumu ya da başka bir kamu kurumunda İGU olarak çalışabilir mi? Teşekkürler, iyi çalışmalar

  • aliseydi dedi ki:

   Erhan Bey,
   Emekli olmadan önce OSGB ve bağımsız çalışamazsınız. Bağlı olduğunuz bakanlığın il enyüksek amirinin iznini almak şartı ile Kendi kurumunuzdan veya başka devlet kurmunda ayda seksen saatı geçmemek üzere çalışa bilirsiniz.Karşılığında Yaklaşık 1200-1300 TL civarında fazladan para alırsınız.
   Selamlar..

 113. Gürkan dedi ki:

  Merhabalar size bir sorum olucak. Babam Türk silahlı kuvvetlerinde 10 yıl iş güvenliği uzmanı olarak kısım başkanlığı yaptı. Askeriyenin açtığı kurslarla elinde iş güvenliği uzmanlığına dair almış olduğu belgeler ve bununla ilgili eğitim vermiş olduğu belgeler ile. Bu işi yaptığına dair belgeler var. 2006 yılında üniversite mezunu olmadığı için yasa gereği birimi değiştirdi. Bu belgeleri yeniden piyasada yada askeriyede Kullanabilir miyiz ? Saygılarımla .

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Gürkan,
   İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı çerçevesinde Babanızın geçmişte yaptığı iş ve bu işlerle ilgili belgelerin hiçbir geçerliği yok. Ancak şartları uygun olurda İG Uzmanı olursa geçmişte yapmış olduğu deneyimlerin çok faydasını görecektir.
   Askerlikte kısım şefliğini bu çerçevede yapmakta bir bahis olmaz (emrinde çalışan İG uzmanları olmak şartı ile).
   İG uzmanı olmasının şartı da Mühendis, Mimar, Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunu olmak ve toplamda 220 saat eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olmasıdır( 70 puanın üzerinde puan aldığında C sınıfı İG uzamanı sertifikası alabilecektir).
   Selamlar

 114. osman dedi ki:

  emniyet genel müdürlüğü, şubat 2014 tarihinde iş sağlığı ile alakılı birimlerini kurdu ve sertifikası olan memurlarını bu birimlerde görevlendirdi. isg katip ten görünen bir sözleşme yapılmadı, çsgb ye bildirim yapılmadı. yapılan işle alakalı başka bir ek ücret de ödenmiyor, bu durumda ücret alabilmek için ne yapmamızı önerirsiniz? teşekkürler

 115. hasbi dedi ki:

  merhaba.
  bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
  maden müh.mezunuyum.teknik nezaretçi belges aldım. fakat 5 yılın sonunda güncelle yapmadım.
  isg sınavında girdim. umarım başarılı olur ve belgeyi alırım. teknik nezaret belgesi isg belgesi yerine geçermi

  selam ve hürmetler.

 116. mustafa tarhan dedi ki:

  merhabalar
  ben 2 yıllık elektrik teknikeriyim yeni mezunum ve açık öğretim fakültesi iş güvenliği ve sağlığı bölümünü okumak istiyorum 2 yıllık bölüm acaba ben bu bölümden mezun olunca iş güvenliği uzmanı olacak mıyım ISO 9001 ve iç tetkikçi belgelerimde bulunmaktadır. C B ve A sınıfı belgelerini özel kurslarla mı alırım.
  şimdiden çok teşekkür ederim…

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Tarhan,
   İSG teknikeri olduktan sonra eğitim kurumlarında C sınıfı uzmanlık eğitimini alacaksınız. Bu eğitimin süresi 220 saat olup 90 saati uzakta eğitim. 90 saat örgün eğitim 40 saat da uygulamalı eğitimdir.
   Eğitimin sonunda ÖSYM nin yapacağı sınavda 70 ve üzerinde in üzerinde puan almanız gerekir.
   Ondan sonra B ve A sınıfları içinde ayrıca 3 yıl C olarak B, 4 yıl B olarak çalışıp A sınıfı uzman olabilirsiniz. Her birisi içinde eğitim ve sınav şartı var ..
   Kolay gelsin…

 117. Kübra dedi ki:

  Ali Seydi Bey Merhaba , ben inşaat mühendisiyim . aynı zamanda Aralık 2013 isg sınavında iş güvenliği C sınıfı uzman oldum . Şuan İstanbul da bi inşaat şirketinde çalışmaktayım . Şantiyemizi denetlemeye gelen A sınıfı iş güvenliği uzmanımız ,beni yardımcı olarak atayabileceğini ,işçilere eğitimlerini benim verebileceğimi, aynı zamanda B sınıfı uzman olabilmem için gün sayımında ilerleyebileceğini söyledi. Fakat bunu kendi firmama söylediğimde biz onlara para ödüyoruz seni bu şekilde kullanamaz yanıtını aldım . Acaba bunun firmam açısından zaman kaybından başka bi dezavantajı var mıdır veya bunu avantaj haline nasıl çevirebilirim ? Aynı zamanda isteğim B sınıfı olabilmek için 3 yılımı doldurabilmek.. Teşekkür Ederim .Saygılarımla

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Manay,
   Şirketinizde inşaat mühendisi olarak mı görev yapıyorsunuz ? yoksa şirket İSG Uzmanı olarak görev yapıyorsunuz? Eğer mühendis olarak çalışıyorsanız önceliğiniz iş güvenliği olacak zamanınız kalırsa mesleğinizi yapabilirsiniz. Bu duruma şirketiniz müsaade eder mi. Sorun yok sa Şirket için bir dezavataj yok. ancak siz yapması gereken işleri(İSG ) yapmaz yada yapamazsanız ondan kaynaklıı bir olumsuzluk olursa siz sorumlu olursunuz.Şirket uzmanı olarak sorumluluk zaten var başka problem olmaz .
   Selamlar

 118. SELÇUK dedi ki:

  Ali bey merhabalar;
  C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.Jeoloji mühendisiyim.Çalıştığım firmada satış mühendisliği yapmaktayım.Ama İlgili çalıştığım firmanın 3 tane farklı konularda işletmeleri var farklı isimlerde buralarda bir osgb den iş güvenliği uzmanlığı desteği alıyor.C sınıfı bir uzman haftada sadece 1 ve ya 2 saat ziyaret edip gidiyor. 2 fabrika tehlikeli sınıfa boyama yapılan fabrika ise çok tehlikeli sınıfta yer alıyor.Fabrikalarda çalışan sayıları sırasısıyla 30 ,25, 10 şeklinde.Firma sahibim 3 fabrikanın sorumluluğunu alıp tamamen bunla ilgilenmemi istiyor.Sizler sormak istediğim isg katipten bu şekilde firmaların sorumluluklarını alabilir miyim.Kendi sınıfım üstünde olduğunu biliyorum riskli olacagını düşünüyor olabilirsiniz fakat firmam bu konuda çok özverili ve bu konulara önem verebilecek bir profilde.Eğitim aldığım osgb den bir çalışana danıştım 2016 kadar üstüme alabileceğimi söyledi.Sizlerin değerli yorumlarını bekler çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  • aliseydi dedi ki:

   Selçuk Bey,
   Sorunuzun cevabı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu;
   GEÇİCİ MADDE 4 de
   ‘İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü’ başlığı altında yer almakta olup bu sürelerin 2 yıl daha uzatılması söz konusudur.
   Selamlar

 119. Seda dedi ki:

  Merhaba Ali Bey,
  Ben de öncelikle değerli bilgilerinizi ve zamanınızı herkesle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
  Fizik bölümü mezunuyum ve Ocak 2015’te C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesini aldım.
  Bu alanda kendimi geliştirebilmek ve çalışmak üzere çeşitli OSGB lere iş başvurusunda bulundum ancak tecrübesiz olduğum için hepsi olumsuz neticelendi.
  Henüz yolun çok başında biri olarak, ne yapmamı, nasıl bir yol çizmemi önerirsiniz?
  Örneğin ÇASGEM’ nin eğitimlerine katılmak başlangıç olarak işe yarar mı ve hangileri olabilir?
  Yanlış bir şey söylediysem özür dilerim, birazcık dert yanar gibi oldu ancak gerçekten çok dertliyim ve sanırım İzmir’de yaşıyor olmanın dezavantajı bu işsizlik konusu… Maalesef.
  Teşekkürler, saygılar.

  • aliseydi dedi ki:

   Seda Hanım,
   OSGB veya ihtiyacı olan firmalara bireysel müracaat firmalara yaparak, parasını ilk aşamadan düşünmeyerek kendiniz yetiştirmek ve kabul ettirmek gerekiyor yılmadan devam..Yapılacak başka bir şey yok ..
   Selamlar

 120. nasibe dedi ki:

  Merhaba, Aliseydi bey
  Ben Kimya Meslek Lisesi mezunuyum. Acaba meslek lisesi mezunları iş güvenliği uzmanlığına başvurabilirler mi? Meslek lisesi kabul edilmiyorsa Kimya bölümü meslek yüksekokulu bitirsek iş güvenliği uzmanı olarak başvurmanı imkanımız olur mu?
  Vereceğiniz yanıt için teşekkürler.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Altunay,
   İG uzmanı olmasının şartı da Mühendis, Mimar, Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunu olmak ve toplamda 220 saat eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olmasıdır( 70 puanın üzerinde puan aldığında C sınıfı İG uzamanı sertifikası alabilecektir).
   Yani iki durumda da İG Uzmanı olamazsınız.
   Selamlar.

 121. Merhaba ali bey…öncelikle ellerinize sağlık…size sorum su olacaktı…ben kuzey Irak’ta İSG uzmanı olarak Türk firmasında çalışmaktayım.turkiyede isteğe bağlı sigortam yatırılmakta…ama ilerleyen zamanda b sınıfına gecmek istiyorum…yurt dışında İSG kâtibe kayıt yapılamıyor….bana yapmam gereken konusunda Yardimci olabilirmisiniz???kanunda 3 yıl İSG uzmanı olarak çalıştığını ispat edenler diye geçiyor…

  • C Sınıfı belgem bulunmakta ve ben 1,5 Yıldır burada çalışıyorum.

   • aliseydi dedi ki:

    Sayın Çevik,
    Türk firması neden İSG KATİP de kayıt yapa mı yor?Resmi firma, B ve A sınıfı emri de iseniz Yapıla bilmesi lazım!
    Ayrıca kurul toplantısıkararları, onaylı deftere yapılan ikaz ve öneriler gibi belgeler de çalıştığınız ispatta kullanabileceğiniz geçerli belgelerdir.
    Selamlar.

 122. Yani ali bey ben burada 3 yıl tamamladıktan sonra şirketim bana burada İSG uzmanı olarak çalıştığıma dair belge verecek…ayrıca sigortadan girişimde İSG uzmanı olarak yazıyor…burada Yazmış olduğum uyarı yazılarımdan bi kaç ornekte alarak calışma bakanlığına başvuru yaparsam b sınıfi Sınavına girmek İcin gerekli Sartları sağlamış olurmuyum?

 123. dilek dedi ki:

  merhabalar Ali bey yazılarınızın çoğunu okudum soruma cevap bulamadım yeni c uzmanı oldum bi yerden iş teklifi geldi bir iki aylık çalışmaları varmış başka bir firmaya(bir iki ay sürer iş ne zaman biterse dediler ) , o firmada kendi çalışanlarının uzmanı olarak çalışmamı istediler ve c yeterli oldugunu söylediler ben sözleşmeyi asıl işverenle mi yapacagım yoksa alt işverenle mi ? tam zamanlı mı oluyor ve süre belirli olmadıgı için süresiz mi iş sözleşmesi yapacağım asıl işveren alt işverenden sorumlu oldugunu biliyorum ama maaşı sonuçta alt işveren verecek iki tarafla ayrı ayrı mı sözleşme yapmam gerekli ? sorularımla umarım boğmamışımdır biraz kafam karıştı araştırıyorum ama kafa karışıklıgı nedeniyle tam bir şey bulamadım siz cevap verirseniz çok sevinirim size bilgilendirmelerinizden dolayı çok teşekkür ederim SAYGILARIMLA…

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın poyraz,
   ” c yeterli oldugunu söylediler”olmaz .Onu siz yeterli olup olmadığın bileceksiniz(nace kodlarından). Siz söyleyeceksiniz. Süre yönetmelikte belirtilen sürede az olmamak şartı ile anlaşmanıza bağlı olarak alt işverenle İSG katipde firma girişini yapacak sizde onaylayacaksınız. Sertifika sınıfınız uygun değilse zaten sistem size onay vermez.
   Selamlar

 124. ahmet ışık dedi ki:

  ali bey merhabalar. ben aşağıdaki konular hakkında bilgi almak istiyorum. 45 işçi mevcudu olan çok tehlikeli sınıfta yer alan askeri bir kurumda elektrik mühendisi olarak çalışmaktayım. 2012 yılında almış olduğum c sınıf sertifikam bulunmakta. işveren vekili beni ek görevle iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirmek istiyor.
  1. beni çok tehlikeli sınıfta görevlendirebilir mi?
  2. 6331 sayılı kanuna göre 1 temmuz 2016 yılındamı iş güvenliği uzmanı bulundurmamız gerekiyor?
  3. 6331 sayılı kanuna göre sadece 6 ve 7. maddeler 1 temmuz 2016 itibariyle geçerli olacak diye yorumluyorum.eğer gerçekten böyleyse kanunudaki diğer maddelerin yerine getirilmesi için nasıl bir çözüm olacak.yani hem 1 temmuz 2016 itibariyle bulundur ama diğer maddeleride yerine getir mi anlamalıyız.ya a veya b sınıfı olacak yada hiç olmayacakmı.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Işık;
   Uzmanlık sınıfınız uygun olmadığı için, sistemde (İSG-KATİP)görevlendiremez. Uzman görevlendirmesi şartı(zorunluğu) 1 temmuz 2016 tarihinden başlayacak. Ancak bu demek değildirki siz o tarihe kadar İSG ile ilgili hiç bir önlem almayacaksınız.
   Herhalde işveren vekilide İSG önlemlerini almanız için size yetki vermek istiyor. Veya konuya (en azında uzman sınıfında) vakıf değil. Selamlar .
   NOT:Askeri kurumlarda İG Uzman şartı; Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerleridir.

 125. cennetkurnaz dedi ki:

  merhaba ali bey.öncelikle kolay gelsin.yardımcı sağlık personelleri ile ilgili sorum.cok tehlikeli sınıfta açalışan ve tam gün çalışan personel ancak sertifikası olmayan ve kursa gitmiş olan personel için temmuz 2016 tarihi geçerli mi yoksa işten çıkarılır mı bu ay içinde?

  • aliseydi dedi ki:

   Cennet Hanım,
   Mevzuat ‘tam zamanlı çalışan işyeri hekiminin olduğu yerde diğer sağlık personeli çalıştırlmaya bilir’ Diyor. Ama siz bir işyerinde tam zamanlı çalışıyorsunuz. Henüz sertifikanızı almamışsınız.İşten çıkarılır mıyım diyorsunuz. Gine mevzuaat diğer sağlık personeli(sertifkalı)çalıştırılacak diyor. Ama yeterli sayıda DS personeli olmadığından şimdilik size kimse bir şey demez. Çalışın bir taraftan da sertifikanızı bir an önce alınmanızı öneririm. Selamlar

 126. Fatih dedi ki:

  Ali Bey Merhaba,

  Ben bilgisayar teknolojisi ve programlama bölümü mezunuyum.Bildiğim kadarı ile iş güvenliği uzmanı olamıyorum fakat çevremden ısrarla “iş güvenliği uzmanı olabiliyorsun ” diye tepkiler alıyorum.Sizce ben mi haksızım?

 127. hakan yıldırım dedi ki:

  merhabalar şantiye şefi veya saha mühendisi olarak çalışan biri aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olarakta çalışabilir mi aynı yerde..farklı yerde de olabilir..yapı denetimdekiler çalışamıyo diye biliyorum

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Yıldırım,
   İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.Ancak mevzuatta belirtilen sürelerden artan vakitleri varsa mesleki işlerini yapabilirler.Öncelik İSG dir.
   Selamlar

 128. Levent dedi ki:

  Merhaba Ali Bey uzun yıllar herkese cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkürler.
  ben yeni mezun oldum yüksek lisansı kaçırdım fakat yazın iş güvenliği alanında yüksek lisansa başlamayı düşünüyorum ayrıca kursa gitmeme gerek var mı yine de yani direkt olarak b sınıfından başlayabilir miyim yüksek lisans bitince yoksa kurs gerekli mi çünkü bir daha ki sınav aralık 2016 da olacakmış 9-10 ay gibi bir süre var nasıl bir yol izlemeliyim. Ayrıca Mesleki anlamda hala geleceği olduğunu düşünüyor musunuz İş Güvenliği Uzmanlığının

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Tomu,
   İSG alanında Yüksek lisansı yapaarsanız direk B sınıfı sınavın girme hakkını elde ediyorsunuz.Başka bir şeye gerek yok. Eğitim kurumları ile konuşarak başlama -bitim tarihleri ve sınava yetişme durumunu öğrene bilirsiniz.Uzmanlığı geleceği birçok faktöre bağlı mesela; çevreye ve Uzmanını kendini kabul ettirmesi gibi…
   Selamlar

 129. ismizaz dedi ki:

  Ali Bey,
  İG Uzmanı ikamet ettiği şehir dışında (sınır şehirler hariç) bireysel çalışma yapabilir mi?

 130. MUSTAFA dedi ki:

  ali bey selamlar,
  ben osgb açmak istiyorum.
  iş potansiyeli, olan biriyim.
  iş yeri hekimiyim.
  kosgeb den de destek alacağım.iş planım hazır.
  sadece bu işte ortak iş güvenliği uzmanı arıyorum.
  bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

 131. UĞUR dedi ki:

  Ali Bey merhaba,
  ben lise son sınıf öğrencisiyim ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü okumak istiyorum şuanki iş olanakları nasıldır bazı yorum sitelerinde bu iş hakkında çok kötü yorumlar gördüm mesela C sınıfı olan uzmanların iş bulmaları çok zor gibi…
  birde ben ön lisans iş sağlığı ve güvenliği okuyacağım için C sınıfı olacağım inşallah ama C sınıfından A ve B sınıfına geçiş varmıdır varsada nasıl yapılır bu konularda bana yardımcı olabilirmisiniz? rica ediyorum…

  • aliseydi dedi ki:

   Sevgili Uğur,
   İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK’i okursan gerekli bilgileri edine bilirsin,
   Selamlar

   • Uğur dedi ki:

    Ali Seydi Bey söylediğiniz sayfaya baktım ama pek fazla bişey anlayamadım sizden duymak istiyorum bu senelerde sizce iş sağlığı ve güvenliği olmak nasıldır ve C sınıfından diğer sınıflara geçiş var midir lütfen bunların cevabını siz verin…

   • aliseydi dedi ki:

    Sevgili Uğur,
    Sayfaya değil yönetmelik dedim. İlgili maddesini:
    İş güvenliği uzmanlığı belgesi
    MADDE 8 – (1) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:
    a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
    1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
    2) Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlardan; iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olanlara,
    3) Genel Müdürlük veya bağlı birimlerinde en az on yıl görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlara,
    4) İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişlerine,
    5) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl fiilen görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanı olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,
    EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
    b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
    1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,
    2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
    3) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dahil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
    EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
    c) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
    1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,
    2) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılanlara,
    3)(Ek:RG-30/4/2015-29342) Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans programını tamamlayanlardan yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
    EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
    (2) Birinci fıkranın (a) bendinin (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) (3) ve (4) numaralı alt bentlerinde sayılanlar, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına doğrudan katılabilirler. Bakanlıkta geçen çalışma süreleri fiilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi süresinden sayılır ve bu durumda olanlar Bakanlıktaki görevlerinden ayrıldıkları takdirde hak ettiği belgenin sınavına doğrudan katılabilir.
    Anlayacağın ümidi ile selamlar..

 132. Abdullah cihan dedi ki:

  Merhaba ali bey..
  Kamu kurumlarından, 1 temmuz itibariyle mecburi olan isg uzmanı bulundurma mecburiyetinden muftulukler(muftuluk binası, kuran kursları, camiler vs.) muaf midir?
  Bendeniz bursa da imam hatiplik yapıyorum ve B sinifi isg uzmanıyim. Teşekkür ederim.

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Cihan,
   1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 6331 sayılı yasaya bağlı tüm iş yerlerinde İSG Uzmanı bulundurma mecburiyeti var. Bu arada B Uzmanlık belgesini nasıl aldınız?Merak ettim. Selamlar.

   • Abdullah cihan dedi ki:

    Mecburiyet konusunda ben de öyle biliyorum ama ilce muftulugune gidip memura sorduğumda, hocam 2 yıl önce bize böyle bişey gelmişti ama il muftulugunden bizler muafiz dediler, diye belirtti. Diyanet is. Bask. Ligi dahil kimse bişey bilmiyor. işin içinden çıkamadım. .
    Kimya ve ilahiyat Fak. Mezunuyum.
    Teşekkürler. .

   • Abdullah cihan dedi ki:

    Ali bey birde kendi birimimi bilgilendirebilmek için biraz araştırma yaptigimda 1 temmuz itibariyle İŞYERLERİNDE igu mecburiyetinden bahsediliyor ama kamu daireleriyle alakali net bir ifade goremedim, bu konuyla alakali bir yazi/belge vs. varsa paylaşabilir misiniz?
    Ve net olarak anlayabilmem icin bir kere daha söyle sorayım musadenizle; 6331 sayılı yasaya bağlı olmayan(yahut muaf olan) kamu birimleri varmıdır(veya diyanet/muftulukler bu muaf olma,bağlı olmama kapsamina girebilir mi)?

 133. Temel dedi ki:

  Ali Bey Merhaba,

  Çok tehlikeli işler kapsamında çalışanlarımıza daha önce aldırdığımız Mesleki Eğitim Belgelerinin geçerliliği devam etmekte midir? Bunun haricinde Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması gerekmekte midir ?

  Teşekkürler,

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Uludoğan,
   Aldırdığınız eğitim ‘Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde Çalıştırılacakların mesleki eğitimlerine Dair yönetmelik’e uygunsa geçerlidir.
   Selamlar

 134. mehmet dedi ki:

  iyi günler Ali Seydi Bey,
  Kurumda çalışan bir personelin İş Güvenligi Uzmanı belgesi var ise , kurum illaki o personeli çalıştırmak zorunda diye bir zorunluluk var mı ?
  Yoksa dışardan hizmet alımıda yapabilirmi ?
  Yani görev vermede öncelik kendi personeli diye bir yasa var mı ?

  • aliseydi dedi ki:

   Mehmet Bey,

   Görev vermede öncelik kendi personeli diye bir mevzuat zorunluğu yok. Ancak sertifika masraflarını kurumda bu görevi yerine getirme için karşıladı ise ve belgeli olarak sizde bunu kabul ettiniz ise İSG hizmetini siz yaparsınız. Ayrıca görev tanımınızın içinde bu görev verilirse yapmak şartı varsa, kurum size böyle bir öneri ile gelir sizde kabul etme durumlarından da İSG hizmetlerinde yer alırsınız.
   Yani Zorunluk yok Çalışanları arasından da, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ama yukarıdaki belirtiğim şartlarda biri veya fazlası varsa kendi çalışanlarında karşılayabilir.

   Selamlar.

   • Abdullah cihan dedi ki:

    kanunun 6. Maddesinin a bendinde;
    “ İşveren; Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. “ İbaresi bulunmaktadır.
    Bu ifade önceliğin kendi personelinde olduğunu gostermez mi? Selamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s