İş Güvenliği Uzmanı Nasıl olunur?

(1) İş güvenliği uzmanlığı eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar yani mühendis, mimar veya teknik elemanlar(Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik, biyoloji veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları)
eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvururlar:
a) Başvuru yapılan eğitim kurumuna hitaben yazılan ve adayın hangi iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacağını belirten ve T.C. kimlik numarası ile iletişim bilgilerini içeren başvuru yazısı.
b) Adayın mühendis, mimar veya teknik eleman olduğunu gösteren diploma veya mezuniyet belgesi.
c) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belge.
ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belge.
d) İş güvenliği uzmanlığı yenileme eğitimine katılacaklar için geçerli mevcut belge.
(2) Yukarıda belirtilen belgelerin aslı ile birlikte örneğinin getirilmesi halinde eğitim kurumları tarafından tasdiki yapılır. Başvuru sırasında gerçeğe aykırı belge ve beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları reddedilir. Bu durumun sonradan tespiti halinde eğitim, sınav ve belgeleri geçersiz sayılır.
(3) Eğitim kurumları, başvuru esnasında adaylardan katılacakları programın gerektirdiği şartları karşıladığını gösteren belgeleri istemek ve bu belgeleri beş yıl süreyle her bir aday için açılan dosyada saklamak zorundadır. Bu konuda, Yönetmeliğin ilgili maddelerinde belirtilen hükümlere aykırı işlemlerden doğacak sorumluluk eğitim kurumuna aittir.
(4) Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı veya eşdeğer belge sahipleri, bu belgelerinin yeterliliklerini Bakanlığa onaylatmak kaydıyla eğitim kurumlarına başvuru yapabilirler.
(5) İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve eğitimleri Hakında Yönetmeliğinde belirtilen çalışma sürelerinin tespitinde Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları, diploma veya mezuniyet belgelerinin doğruluğunun tespitinde Yüksek öğretim Kurulu kayıtları esas alınır.
Eğitim programları
(1) Eğitim kurumları eğitime başlayabilmek için; Bakanlıkça belirlenen müfredat esas alınarak hazırlanan ve eğitim verilecek konulara uygun eğiticilerin ve ikiden fazla olmamak üzere eğiticilerin yedeklerinin de yer aldığı teorik eğitim programını ve eğitime katılacakların listesini ilgili eğitimin başlangıç tarihinden en az on iş günü önce Bakanlığa yazılı ve elektronik ortamda bildirirler.
(2) Eğitim kurumları, pratik eğitimin yapılacağı işyerlerinin listesi ve eğitim tarihlerini Bakanlığa yazılı ve elektronik ortamda bildirirler.
(3) Eğitim kurumları, mücbir nedenlerle eğiticilerde değişiklik olması halinde eğitimin başlamasından önce Genel Müdürlüğe yazı, faks veya e-posta yoluyla bilgi verirler.
(4) Bakanlıkça onaylanmamış programlarla eğitime başlanamaz.
(5) Teorik ve uygulamalı dersler haftanın günlerine dengeli olarak dağıtılır. Adayların, teorik eğitimin %90’ına ve uygulamalı eğitimin tamamına katılımı zorunludur. Eğitim kurumlarınca, eğitimin sonunda adayların derslere devam durumunu gösteren çizelge düzenlenir.
(6) Eğitimlerde kullanılacak araç ve gereçler günün teknolojisine uygun olacaktır.
Eğitim ve Sınavlar
(1) Bakanlıkça belirlenecek eğitim programları teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Eğitim süreleri, teorik kısmı 180 saatten, uygulama kısmı 40 saatten ve toplamda 220 saatten az olamaz. Teorik eğitimin en fazla yarısı uzaktan eğitim ile verilebilir. Uygulamalı eğitimler, iş güvenliği uzmanı bulunan bir işyerinde yapılır.
(2) İş güvenliği uzmanları, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitimine katılmak zorundadırlar. Bu eğitimin süresi otuz saatten az olamaz.
Eğitim katılım belgesi
(1) Eğitimi tamamlayan adaylara eğitim kurumları tarafından, örneğe uygun eğitim katılım belgesi düzenlenir. Bu belgeler, eğitimin tamamlanmasından itibaren en geç on gün içerisinde Bakanlığa gönderilir.
(2) Eğitim katılım belgesi Bakanlığa gönderilmeyen adaylar sınava katılamaz, yenileme eğitimine katılma zorunluluğu bulunanların ise vize işlemleri yapılmaz.
Sınavlar
(1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.
(2) Girdiği ilk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan birine daha katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden eğitim programına katılmak zorundadırlar.
(3) Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.

About aliseydi

İş Güvenliği Uzmani
Bu yazı İş Güvenliği içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl olunur? için 59 cevap

 1. serkan dedi ki:

  Merhaba;
  Şu anda eğitimleri yetkilide olsalar hiçbir kuruluşta başlamamış sanırım…
  Biz bir eğitim kurumuna kayıt yapmak üzereyiz.
  Ancak;
  programlarının onaylanmaması beni tereddüte düşürüyor.
  ikinci olarak da yargıtaya uzmanlık itirazı ile ilgili dava açıldığı haberi doğrumudur.
  Yani yönetmeliğin tekrardan iptali söz konusu olabilirmi?
  teşekkürler.

  • aliseydi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey,
   Şu anda yetkili eğitim kuruluşlarına kayıt yaptırmak sağlıkdır. Ancak;eğitime başlaya bilmeleri için programlarını onaylatmaları lazımdır. Aksi durumda eğitime başlayamazlar. Sizlere açıklayamadıkları bir aksilik kendi eksiklerinden kaynaklanan bir aksilik olabilir. Başka mevzuat vs hususundan bir aksilik söz konusu değil. Alternatif eğitim kurumlarına yönelme imkanınız varsa onları deneyebilirsiniz.
   Sevgilerimle.. kolay gelsin.

   Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 2. Filiz Demirel dedi ki:

  Gıda hijyeni dr veteriner hekimim, bu hizmetten ben de yararlanabilir miyim?

  • aliseydi dedi ki:

   İSG UZMANI olmanız için Mühendis, mimar,Teknik eleman ( Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını) kategorilerinde birini girmeniz lazımdır.
   Selamlar.

 3. enes şeker dedi ki:

  merhaba, ben rafineri ve petrokimya teknikeriyim iş güvenliği sertifikası alabilirmiyim.şimdiden tşk.ler

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Şeker,
   Buna benzer soruları defalarca cevaplandım.Bu cevaplar sitede mevcut olup şu andaki mevzuata göre maalesef iş güvenliği sertifikası alamazsınız.
   Selamlar

 4. Şakir BULGAS dedi ki:

  Merhabalar Ali Seydi bey emekli emniyet müdürüyüm iş güvenliği sertifikası alabilir miyim?
  İyi Çalışmalar Diliyorum…

  • aliseydi dedi ki:

   Şakir Bey,
   Mevcut mevzuata göre iş güvenliği uzmanı olamıyorsunuz.
   Selamlar.

  • Murat dedi ki:

   2 yıllık otomotiv teknikerligi mezunuyum teknik eleman olmam sebebiyle isg uzm olabilirmiyim

   • aliseydi dedi ki:

    Sayın Murat,
    Teknik elemanlarla kast edilenler:Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarıdır. selamlar.

 5. berna dedi ki:

  merhabalar, iş güvenliği uzmanlığı için gereken evraklar nelerdir.

 6. Abdullah dedi ki:

  Merhaba Ali bey
  Ben 4 yıllık iktisat bölümü mezunuyum , şuanda uluslararası ticaret bölümünde yüksek lisans yapıyorum , İş güvenliği uzmanı sınavına girmek istiyorum , mümkün müdür

 7. ramazan dedi ki:

  2 yıllık elektrik bölümü mezunuyum iş güvenligi uzmanı sertifikası alabiliyormuyumm?

 8. erdem dedi ki:

  MERHABA ALİ BEY
  BEN 4 YILLIK MUHENDISLIK FAKULTESI MEZUNUYUM FAKAT EGITIM GORDUGUM YER YURTDISI !! SERTIFIKA ALABILIRMIYIM ?
  SIMDIDEN TESEKKURLER….

 9. bayram dedi ki:

  Merhaba Ali Bey
  Ben mühendislik fakültesini yeni bitirdim.Lisans hayatım sırasında bir seminere katılarak ISO 19011/OHSAS 18001:2007/ISO 9001 sertifikalarını almış bulunmaktayım.Sorum şu ; şu anda ben hangi sınıfta bulunmaktayım.İş güvenliği uzmanı olmak istersem neler yapmalıyım ve bu belgelerin bana yararı var mı?
  Teşekkürler….

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Abadoğlu,
   Sitede İş Güvenliği Uzmanı Nasıl olunur?u okursanız sorunuzun cevabını alabileceksiniz. ISO 19011/OHSAS 18001:2007/ISO 9001 sertifikaları ek bilgi olup. İG uzmanlığı yaparken faydasını göreceksiniz.
   Selamlar

 10. gürkan dedi ki:

  Ben 12 yıldır sanayide teknik konularda çalışıyorum.Fakat işletme mezunuyum iş güvenliği uzmanı olmak için illaha ki yukarıda belittiğiniz bölümlerden bir diplomam olması şart mıdır.

 11. zafer dedi ki:

  Mrb Ali Bey,ben kimya bölümü okumaktayım ancak mezuniyetim şubatta olacak bu süre zarfında herhangi bir eğitimden ya da başvurudan yararlanabilirmiyim? mezun olmak öncelik şartmıdır?teşekkürler..

 12. Engin dedi ki:

  Ali bey, peki Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (ÇEKO) bölümü mezunlarına bu konuda haksızlık yapılmıyor mu sizce? Onlar niçin iş güv. uzmanı olamıyor? Dersleri tam bu onuyla örtüşürken?

  • aliseydi dedi ki:

   Engin Bey,
   Kararı veren ilgili mevzuatı düzenliyen Bakanlık. Benim düşüncem de bu konuda sizlerde farklı değil.
   Selamlar

   • Yavuz dedi ki:

    Merhaba,

    ÇEKO mezunuyum. 20 sene önce okurken bize hocalarımız hep “ileride İSG yasalaşacak ve sizler çok önemli insanlar olacaksınız” derlerdi! Benim böyle bir amacım yok artık, ama özellikle yeni mezun gençlere ciddi bir haksızlık yapılıyor.

 13. mehmet dedi ki:

  Slm Ali Bey
  inşaat mühendisliği bölümünü bu sene bitirdim . iş güvenliği uzmanı olmak için hemen başvuru yapabilir miyim? teşekkür ederim.

 14. ASIM TOPKARCI dedi ki:

  Merhaba Ali bey,
  Trakya Üniversitesi ,Ziraat Fakültesi ,Ziraat Mühendisliği (4 yıllık) lisans programından mezun oldum.İSG Uzmanı olabilirmiyim?

 15. Burak dedi ki:

  Ali bey daha öncede sormuştum fakat dikkatinizi çekmedi sanırım Mesleki eğitim fakültesi mezunuyum. Ünvanım “Tekstil Öğretmeni” İSG eğitimine ve sınavına başvurmamda herhangi bir sakınca varmıdır?

  • aliseydi dedi ki:

   Burak bey,
   İş güvenliği uzmanlığı eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar yani mühendis, mimar veya teknik elemanlar(Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları)
   eğitim kurumlarına başvurur bilirler.
   Dikkatımı çekti çekmesine de yoruma gerek var mı?_
   Selamlar.

 16. Y.erdal kayapınar dedi ki:

  İş güvenliği uzmanı olmak için yaş sınırı var mı dır. teşekkürler

 17. emre bağrıaçık dedi ki:

  selamlar iyi aksamlar…
  ben eczacıyım iş güvenliği uzmanı olabılır mıyım acaba?

 18. Mehmet Canıtez dedi ki:

  Ben yaklaşık 8 senedir yurtdışında iş güvenlik müdürü olarak çalışmaktayım. Mühendislik yada üniversite diplomam yok. Ama bu işin eğitimini Amerikada ve İngilteredeki kurslardan uluslararası sertifikalı eğitimler alarak öğrendim. Şöyle bir söylenti var sertifikalarla baş vurunca belge almamız mümkün mü. Bengelerim OSHA 500 SAAT,NEBOSH DİPLOMA, ILM ‘dir.

  • aliseydi dedi ki:

   Mehmet Bey,
   Bizim mevzuatımıza göre Mühendis veya teknik elaman(Teknik öğretmenler, üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri mezunları ile üniversitelerin meslek yüksek okullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,)olunması gerekmektedir.Ama uluslar arası geçerliği olan sertifikadan bahs ediyorsunuz, İSG Genel Müdürlüğüne aldığınız sertifikalarla durumunuzu anlatırsanız iyi olur.
   Sağlıkla kalınız.

 19. ben calışma ekonomisi endüstiri ilişkileri mezunuyum ve 3 yıldır işyeri sendika temsilciliği yapıyorum ayrıca iş güvenliği ve iş sağlıgı belgem var halk eğitim merkezinden aldım iş güvenliği uzmanı olabiliyormuyum? cevabınız için şimdiden teşekür ederim

 20. nihal ergun dedi ki:

  ben bilgisayar bilişim teknelojileri öğretmeniyim ben sertifika alabilirmiyim

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Ergün,
   Teknik öğretmen, üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri mezunları ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını, sertifika alabilirler.
   İyi çalışmalar

   • özcanımdan çok sevdiğim Erzurum dedi ki:

    Teknik Eğitim fakultesi bitiren Bilişim öğretmeni ile Eğitim fakultesi bitiren Bilişim öğretmeni arasında çalışma koşuları bakımından bir fark yok ki Aliseydi Bey . İkisi de aynı Bilgisayar laboratuvarında çalışıyor..Sizce burada bir yanlışlık yok mu birisi iş güvenliği uzmanı olurken diğeri olamıyor…

   • aliseydi dedi ki:

    Sayın Özcan ,
    Yanlişlık ararsanız çok..ama teknik eğitimşartı koşulmuş..
    Selamlar..

 21. ahmet dedi ki:

  selamlar ali bey ben teknik eğitim fakültesi mezunuyum bu sınava nasıl başvurabilirim tarih ne zaman daha önceden tecrübem yok yardımcı olurmusunuz

  • aliseydi dedi ki:

   Ahmet Bey,
   Mevzuaat gereği kimler İş güvenliği uzmanı olabilir? sorusunun cevabı: mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı(Teknik eleman: Teknik öğretmenler, (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları),dır.
   Selamlar

 22. Ali Yılmaz dedi ki:

  ben 15 yıllık meb maarif müfettişiyim.İş güvenliği uzmanı olabilir miyim

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın Yılmaz,
   Şu andaki mevzuata göre, Mezun olduğunuz okul aşağıda belirtilen branşlarda ise eğitim ve sonunda imtihanda başarılı olursanız İG uzmanı olabiliyorsunuz.
   Selamlar..
   Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı(Teknik eleman: Teknik öğretmenler, fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek yüksek okullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları)

 23. zagnos dedi ki:

  merhaba ali bey asınıfı sınavında başarılı oldum sertifika ücretini de yatırdım belgeyi almam için ne yapmam lazım şimdi posta ile alabilirmiyim

 24. Hülya dedi ki:

  Merhabalar ben maden muhendisligi mezunuyum Isg uzmanligi icin kursa başlamayı düşünüyorum ve 40 yaşındayım sınavları geçersem devlette çalışabiliyormuyum

  • aliseydi dedi ki:

   Hülya hanım,
   Böyle bir garanti yok. Böyle bir şey mümkün olsa zannediyorum mevcut doksan bin sertifikalı İG Uzmanı devlette çalışmak ister.
   Selamlar

 25. Murat dedi ki:

  Aöf işletme mezunları isg uzmanı olabilir mi.

 26. Eylül dedi ki:

  Merhaba Ali bey mesleki egitim fakültesi giyim öğretmeni öğretmenliği mezunu bu sertifika almak için başvuru yapabilir mi?

 27. Shr kya dedi ki:

  Meraba ben yapı denetim mezunuyum iş sağlığı güvenliği sertifikası alabiliyor muyum ?

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın hayatı Yalan olarak gören arkadaşım,

   İG uzmanı olmasının şartı da Mühendis, Mimar, Teknik öğretmen, (fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar) ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunu olmak ve toplamda 220 saat eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olmasıdır( 70 puanın üzerinde puan aldığında C sınıfı İG uzamanı sertifikası alabilecektir).
   Selamlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s