İş Sağlığı ve İş Güvenliği Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği; işin yapılması sırasında işyerindeki fiziki çevre şartları sebebiyle işçilerin maruz kaldıkları sağlık sorunları ve mesleki risklerin ortadan kaldırılması veya azaltılması ile ilgilenen bilim dalıdır. bir kuruluşun gerçekleştirdiği faaliyetlerden etkilenen tüm insanların (çalışanların, geçici işçilerin, alt yüklenici çalışanlarının, ziyaretçilerin, müşterilerin ve işyerindeki herhangi bir kişinin) sağlığına ve güvenliğine etki eden faktörleri ve koşulları inceleyen bilim dalı olarak tanımlanmaktadır.
1. İşyerlerinde işin yürütülmesi ile ilgili olarak oluşan tehlikelerden, sağlığa zarar verebilecek şartlardan korunmak ve daha insanî bir iş ortamı meydana getirmek için yapılan metotlu çalışmalar.
2. Genel anlamda, hem çalışanları korumayı (İş Güvenliği), hem de bütün işletmenin ve üretimin güvenliğini, yani etraftakilerin ve çevrenin korunmasını esas alan tedbirlerin bütünüdür.
3. İşyerinde çalışan işçilerin sağlığını ve iş güvenliğini sağlamayı, bir başka ifadeyle, işyerinde doğabilecek, iş kazası ve meslek hastalıkları gibi her türlü riske karşı gerekli tedbirleri almayı, bu husustaki şartları yerine getirmeyi, bu hedefleri yerine getirmeye yardımcı olabilecek araç-gereçlerin noksansız bulundurulmasını öngören, genelde bunların uygulanmasından işverenin sorumlu tutulduğu ve/fakat işçilerin de, öngörülen tedbirlerle ilgi olarak usul ve şartlara uymalarını isteyen bir kavramdır.
Kanunî Dayanak:
İşçileri iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumaya yönelik önlemleri almak ve onları bu konuda bilgilendirmek, İş Sağlığı ve Güvenliğinin temelini oluşturmaktadır. 4857 Sayılı İş Kanunu’nun Beşinci Bölüm’ü (m.77-89) İş Sağlığı ve Güvenliği’ne ayrılmıştır. Bu bölümde; iş sağlığı ve güvenliği konusunda işçilerin ve işverenlerin yükümlülükleri, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğine aykırı bir durumun tespiti halinde işyerinin kapatılması veya işin durdurulması, iş sağlığı ve güvenliğinin işyeri seviyesinde örgütlenmesi (iş sağlığı ve güvenliği kurulu, işyeri sağlık birimleri ve işyeri hekimi, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanlar, sağlık ve güvenlik işçi temsilcisi), çalışma hayatında kadın ve çocuk işçilerin korunmasına yönelik hükümler düzenlenmektedir.
İş Sağlığı ve İş Güvenliğinin İlgi Alanları
• İş sağlığı ve güvenliği konusunda işverenin yükümlülükleri
• İş sağlığı ve güvenliği konusunda işçilerin yükümlülükleri
• İş sağlığı ve güvenliği konusunda devletin yükümlülükleri
• İş sağlığı ve güvenliği kurulları
• İşyeri sağlık birimleri ve işyeri hekimliği
• Çalışma hayatında çocuk işçilerin korunması
• Çalışma hayatında kadın işçilerin korunması
İşçi Sağlığını, Olumsuz Yönde Etkileyen Bazı Faktörler Şunlardır:
• Gereğinden fazla sıcak ve nemli ortamlarda veya kirli havada çalışmak.
• Yetersiz ışıklandırma.
• Fazla gürültü.
• Bedeni, gözü ve(ya) kulağı yoğun olarak yoran işler.
• Çalışma tempoları.
• Ara verme imkanlarının az olması.
• Gece işi veya vardiya işler.
• Ağır çalışma şartları.
• İşyeri atmosferinin kötü olması ve iş stresine sebebiyet verebilecek bütün olumsuz etkenler.

About aliseydi

İş Güvenliği Uzmani
Bu yazı İş Güvenliği içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Nedir? için 10 cevap

 1. ramazan dedi ki:

  hepatit b li biri bina temizlik işinde çalışması yasaya uygunmudur?

  • aliseydi dedi ki:

   Bilindiği üzere , 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunun 126.maddesi amir hükmüne göre ; başta gıda işkolunda çalışanlar olmak üzere , otel , motel , pansiyon gibi konaklama yerleri , bar , pavyon , gazino gibi eğlence yerleri , berber , kuaför , hamam , sauna , güzellik salonu gibi özel hizmet sunan yerler ile beşeri münasebet içeren işkollarında çalışanlar , işe başlamadan önce bulaşıcı hastalıklar taşımadığına dair sağlık raporu almakla yükümlüdür.

   Bu yükümlülük kişinin çalıştığı süre içerisinde her üç ayda bir sıhhi muayene olmakla ve istenebilecek tetkikleri yaptırmakla devam etmektedir. Aksi taktirde idari ve adli yaptırımlara maruz kalabilmektedir. Sıhhi muayeneyi destekleyici tetkikler arasında Hepatit B de bulunmaktadır. Ancak Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, ilgideki kayıtlı yazısı ile Hepatit B tetkiklerinin “Özel meslek grupları ve seks işçilerinde yaptırılmasını istenmiştir.

   Berber ve kuaför gibi yerlerde çalışanların yanı sıra, güzellik salonu, masaj salonu, hamam, sauna ile eğlence yerlerinde çalışanlar özel meslek mensubu sayılmaktadır. Bu bakımdan söz konusu yerlerde çalışanların radyolojik ve mikrobiyolojik tetkiklerinin yanında Hepatit B taraması da yaptırması gerekmektedir.
   Açık adınızı adresinizi belirtirsen daha iyi olur.kolay gelsin.selamlar

 2. aliye gökçen çavuş dedi ki:

  tütün işletmesınde çalışanların yakalanacağı hastalık var mı varsa nelerdır?

 3. Emre dedi ki:

  İş Sağlığı ve Güvenliği yasası tam olarak ne zaman faaliyete girer

  • aliseydi dedi ki:

   İSG yasası yeterli ve tutarlı devlet denetimi olmadığı sürece hiç bir zaman uygulamada faaliyete girmez.Kastınız İH ve İGU ise 2016 yedinci ayından itibaren tüm iş yerinde zorunlu olacak(yeni bir uzatma olmaz ise).
   Selamlar.

 4. musa ÖZEL dedi ki:

  iş sağlı uzmanı şantiyelerde temiz temizliklere karışma yetkisi varmı

  • aliseydi dedi ki:

   Sayın ÖZEL,
   Soruş şeklinizde sanki uzman sağlıkla ilgili bir konuya müdahale etmiş., sizde ona tepki gösteriyorsunuz gibi bir anlam çıkıyor gibi..
   Sahadaki iş sağlığlığı ile ilgili gözetimleri birinci sorumlusu işyeri hekimleri, iş güvenliği ile ilgili gözlemleri yapmakta da uzmanlar sorumludur.
   Ama bu demek değildirki biri diğerinin sahasına müdahale edemez. Çerçeve İş sağlığı VE Güvenliğidir.
   Selamlar

 5. Abc dedi ki:

  Ben acil tip teknisyenligi bolumu bitirdim ve gecis hakkim da is sagligi ve guvenligi var sizce kendi bolumumu mu devam ettirmeyliyim yoksa is sagligi ve guvenligimi hangisinin onu daha acik olacak ? Gelecege dair hangisi daha iyi is olanagina sahip ?

  • aliseydi dedi ki:

   Herhalde İSG teknikerliğine geçme hakkında bahis ediyorsunuz.Tercih sizin . Ben olsam( acil tıp tekniksiyeni olduğunuzu söyluyorsunuz.) Diğer sağlık personeli sertifikasını alır. Ağrısız başımı ağrıya sokmam.

   selamlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s